Predstavnica Sveučilišta Sjever na Zajedničkom sastanku voditelja liječništva, sestrinstva i dentalne medicine država članica EU

Dr.sc. Ivana Živoder, viša predavačica na Odjelu za sestrinstvo Sveučilišta Sjever održala je plenarno izlaganje pod naslovom „Quality of life of elderly people in institutional and non-institutional care u  Zagrebu, 3. i 4. ožujka 2020. na  Zajedničkom sastanku voditelja liječništva, sestrinstva i dentalne medicine država članica Europske unije, organiziranog u sklopu predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem Europske unije.

Glavna tema sastanka bila je „Healthy Ageing„ odnosno zdravo starenje. Osnovni cilj bio je kroz primjere dobre prakse i razmjenu iskustava ojačati potrebu osiguravanja primjerene zdravstvene skrbi starijih osoba, ponuditi prijedloge budućih aktivnosti, intervencija i zadataka, kako pojedinih profesija, tako i multidisciplinarnog tima te implementirati pojedine aspekte zdravog starenja u sve politike država članica Europske unije.

Brojnim okupljenim stručnjacima obratili su se voditelji liječništva, sestrinstva i dentalne medicine u RH, te stručnjaci u području gerontologije.

Tijekom održavanja skupa dr.sc. Živoder bila je i voditelj radionice pod naslovom „Communication with the elderly”. U okviru tri radionice, koje su održane kako bi voditelji liječništva, sestrinstva i dentalne medicine država članica EU razmijenili svoja iskustva, doneseni su zaključci i smjernice zajedničkog i produktivnog djelovanja država EU u procesu starenja populacije. Drugi dan sastanka obilježili su sastanci za svaku pojedinu profesiju (liječništvo, sestrinstvo i dentalna medicina), uz zastupanje teme zdravstvenog turizma s naglaskom na zdravo starenje.

Produljenjem životnog vijeka, uz porast udjela starijih osoba, raste i učestalost sistemskih bolesti i stoga je potrebno da se društveni sustav u cjelini organizira prema psihofizičkim mogućnostima starijih osoba. Zdravo starenje predstavlja kontinuirani proces koji osobama starije životne dobi osigurava sigurno obavljanje svakodnevnih aktivnosti u svrhu unaprjeđenja zdravlja, što kvalitetnijeg života, očuvanja funkcionalne sposobnosti, kao i što aktivnijeg sudjelovanja u životu zajednice. Osim tjelesne, psihičke i radne aktivnosti, ono podrazumijeva i sudjelovanje u svim društvenim, kulturnim, gospodarskim i drugim važnim aspektima zajednice u kojoj starija osoba živi.