Sveučilište Sjever sudjelovalo na godišnjoj konferenciji Europskog udruženja Sveučilišta (EUA – European University Assotiation)

Sveučilište Sjever i ove je godine kao punopravni član Europskog udruženja Sveučilišta sudjelovalo, zajedno s više od 850 sveučilišta, na njihovoj godišnjoj konferenciji koja se održala u razdoblju od 10. – 12. travnja 2024. godine na Swansea sveučilištu u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Europsko udruženje Sveučilišta (European University Association)
predstavlja više od 850 sveučilišta i nacionalnih rektorskih konferencija u 49 europskih zemalja. Udruženje igra ključnu ulogu u Bolonjskom procesu i u utjecaju na politike EU-a o visokom obrazovanju, istraživanju i inovacijama. EUA promiče znanstveno-istraživačku i akademsku suradnju među sveučilištima. Kroz stalnu interakciju s nizom drugih europskih i međunarodnih organizacija, ono osigurava da se čuje neovisni glas europskih sveučilišta.

Teme o kojima se govorilo na plenarnim sesijama i radionicama:

• Vođenje s integritetom
  • Preoblikuju li nove tehnologije temeljna načela istraživačke etike
  • Može li sveučilišni integritet postojati bez digitalnog suvereniteta?
  • Kada je točan odgovor pogrešan – izazovi za integritet učenja i podučavanje
  • Rješenja koja osiguravaju cjelovitost učenja i poučavanja
  • Virtualni slon u sobi: što AI znači za visoko obrazovanje?
  • Kako izgraditi kulturu akademskog integriteta
  • Priprema dojmljivih FP10 projekata
  • Prema poštenom i transparentnom ocjenjivanju akademskih karijera

S ciljem iniciranja potencijalnih novih suradnji na projektnim i znanstvenim aktivnostima Sveučilišta Sjever na godišnjoj EUA konferenciji 2024. u ime Sveučilišta Sjever sudjelovali su prof. dr. sc. Anica Hunjet, prorektorica za znanstveno-umjetnički rad i međunarodnu suradnju i izv. prof. dr. sc. Vlado Tropša, prorektor za nastavu i studentska pitanja. Zaključci i preporuke će se u kratkom vremenu razmotriti i implementirati i u radu Sveučilišta Sjever.