SDG 9: INDUSTRIJA, INOVACIJE I INFRASTRUKTURA - Izgraditi otpornu infrastrukturu, promicatiuključivu i održivu industrijalizaciju i poticati inovacije

OBRAZOVANJE I STUDENTI

Sveučilište Sjever omogućava studentima studiranje po suvremenim standardima do najviše titule. Najveći postotak studenata, 78 %, studira u deficitarnom STEM području te su nakon završetka studija iznimno traženi i stopa njihova zaposlenja je vrlo visoka.

Na Sveučilištu su aktivni studijski programi Građevina, Proizvodno strojarstvo, Digitalna ekonomija i inovacije, Računarstvo i informatika, no osim navedenih studijskih programa, studenti ostalih studija također stječu znanja iz područja industrije, inovacija i infrastrukture. Neki od kolegija iz ovog područja koji su aktivni na Sveučilištu Sjever su: Tehnološka priprema proizvodnje, Održavanje industrijskih postrojenja, Mobilne aplikacije, Suvremene proizvodne tehnologije, Robotika u proizvodnji, Makroekonomija, Digitalna ekonomija, Digitalna transformacija u poslovanju, Blockchain i digitalna infrastruktura za poslovanje, Međunarodna trgovina, Disruptivne inovacije i design thinking, Inovacije i strateški razvoj.

Laboratoriji i praktikumi sveučilišta su suvremeno opremljeni, a sva laboratorijska, mjerna, istraživačka i ispitna oprema koristi se za izvođenje nastave i laboratorijskih vježbi te izradu radova i samostalnih projekata čije rezultate prikazuju na međunarodnim stručnim i znanstvenim skupovima. Odjel strojarstva ima pet vrhunsko opremljenih laboratorija: laboratorij za ispitivanje materijala, laboratorij za tehnike spajanja i alatne strojeve, laboratorij za modeliranje i simulacije, laboratorij za mjeriteljstvo i strojarsku dijagnostiku, laboratorij za elemente konstrukcije. Laboratorij za ispitivanje materijala opremljen je opremom za ispitivanje mehaničkih svojstava metalnih i nemetalnih materijala razornim metodama ispitivanja te za kvalitativnu i kvantitativnu analizu mikrostrukture metalnih materijala i analizu istrošenih strojnih dijelova eksploatacije, fraktografsku analizu prijelomnih površina, kvalitativnu i kvantitativnu analizu mikrostrukture, analizu zavara i zavarenih spojeva te ispitivanje kvalitete provedenih toplinskih i toplinsko kemijskih obrada. U laboratoriju za tehnike spajanja i alatne strojeve studenti stječu znanja o tehnologiji zavarivanja metala i ostalim tehnikama spajanja te obradi odvajanjem čestica konvencionalnim metodama, kao i numerički upravljanim, uključujući izradu zupčanika i lančanika, bušenje te ručnu i strojnu izradu navoja. Laboratorij za modeliranje i simulacije opremljen je softverima koji omogućuju stjecanje znanja u području analize proizvoda koji se nalaze u razvojnoj fazi i fazi projektiranja gdje se uz pomoć CAD alata vrši modeliranje proizvoda. Laboratorij za mjeriteljstvo i strojarsku dijagnostiku usmjeren je na aktivnosti vezane za utvrđivanje stanja strojarske tehnike te dimenzionalno i procesno mjeriteljstvo. U laboratoriju za elemente konstrukcija prvenstveno najveći dio opreme otpada na montažu, demontažu i dijagnostiku valjnih ležajeva te mjerenje i kontrolu navoja na vijčanim spojevima.

Odjel za graditeljstvo ima laboratorij s najsuvremenijom opremom za rad i ispitivanje materijala. Dio laboratorija orijentiran je na suvremena ispitivanja vezana za tlo i temeljenje, drugi dio na građevinske materijale, dok je poseban dio orijentiran i opremljen opremom za nerazorna ispitivanja zgrada i statičkog sustava zgrada. Oprema zadovoljava najviše standarde graditeljske struke te studentima omogućava kvalitetno savladavanje svih praktičnih znanja.

Osim u laboratorijima, studenti svoja znanja proširuju i na gostujućim predavanjima i terenskoj nastavi. U sklopu terenske nastave studenti su posjetili tvrtke LTH Alucast d. o. o., Promming d. o. o. te Letina Inox d. o. o. i Letina VEM. U svim tvrtkama studenti su obišli tehnološku pripremu, kontrolu kvalitete, konstrukcijski dio i samu proizvodnju.

Pedeset studenata studija Graditeljstva na Sveučilištu Sjever nastavni su dan proveli na terenu i proširili znanja stečena na Sveučilištu. Obišli su građevinske laboratorije za materijale, ceste, konstrukcije i geotehniku Instituta IGH u Zagrebu, na relaciji Pribić-Krašić doznali više o izgradnji i sanaciji mostova, a na području Plešivice i Jastrebarskog kako se provodi sanacija mnogobrojnih cestovnih klizišta i ostalih građevinskih zahvata financiranih iz Fonda solidarnosti Europske unije. Obišli su i tvrtku Ciglenica kod Bedekovčine koja se bavi proizvodnjom betona, betonskih elemenata, armirano betonskih konstrukcija, te prednapregnutih AB konstrukcija.

Studenti studija Geodezije i geomatike posjetili su GDi-ju, tvrtku koja se bavi visokotehnološkim rješenjima poduprtim prostornom informatikom te Zavod za fotogrametriju Borongaj. Terenska nastava dala je studentima uvid u široki spektar primjene geodezije i geomatike, te im omogućila da teorijska i praktična znanja stečena tijekom studiranja na kolegijima Fotogrametrija i GIS upotpune iskustvima iz realnog sektora.

Uz terensku nastavu održana su i brojna gostujuća predavanja. Profesor iz Centra za tehnička istraživanja iz Finske studentima je održao predavanje na temu „Ignorirati, natjecati se ili surađivati: kakvo je društveno ponašanje za umjetnu inteligenciju?” na kojem su studenti postavljali brojna pitanja vezana uz AI sustav. Na Odjelu graditeljstva predstavnik tvrtke Wienerberger održao je pozvano predavanje „Suvremene zidane konstrukcije” na kojem su studenti upoznati sa suvremenim opekarskim zidnim proizvodima i rješenjima za krovne pokrove.

Sveučilište Sjever partner je na projektu „Pokreni STEM” financiranom iz Europskog socijalnog fonda. Sporazum o partnerstvu na projektu potpisali su s udrugom Otvorena računalna radionica „svi smo protiv”. Cilj projekta je povećati kompetencije OCD-ova, ali smanjiti nesrazmjere u dostupnosti programa između razvijenih i slabije razvijenih područja Hrvatske. Provedba projekta će utjecati na povećanje znanja učenika o STEM-u te razvijanje vještina i kompetencija u području tehnike i IKT-a, a uloga Sveučilišta je u organizaciji radionica za trenere koji će znanje prenositi djeci koja nemaju priliku pohađati radionice u velikim gradovima. Predstavnik tvrtke Sika Croatia održao je pozvano predavanje studentima studija graditeljstva u sklopu kolegija Tehnologija betona naziva „Sika rješenja u proizvodnji betona” na kojem su studenti upoznati s kemijskim dodacima betonu koja se danas uobičajeno koriste u proizvodnji betona. Članica Uprave tvrtke Egmont bila je gošća tribine „Kako izdavaštvo odolijeva izazovima konvergencije medija i umjetne inteligencije” na kojem su nazočili studenti Odjela za komunikologiju, medije i novinarstvo koji su pokazali veliku zainteresiranost za navedenu temu te su gošći upućena brojna pitanja o budućnosti izdavaštva te licenciranim izdanjima i kvalitetnim knjiga.

Projektom „Volim sebe – jedem zdravo”, na desetom Zagreb Design Weeku studentica Sveučilišta Sjever osvojila je drugu nagradu ZGDW AWARD u kategoriji Društvene inovacije.

U prostorima Tech Parka Varaždin, čiji je osnivač ujedno i Sveučilište Sjever, održan je prvi FunINO Festival inovativnih ideja koji je nastao na inicijativu studenata Poslovne ekonomije, smjer Digitalna ekonomija i inovacije. Cilj festivala je promicanje kulture inovacija, te razvijanje poduzetničkog i kreativnog duha kod studenata, kao i dugoročno jačanje tržišne konkurentnosti na nacionalnoj i regionalnoj razini. Na festivalu je predstavljeno 17 studentskih inovativnih ideja.

Međunarodna znanstveno-stručna konferencije Sustainable Transport SuTra održava se u organizaciji s Pomorskim fakultetom u Rijeci, a 2022. godine okupila je više od 250 znanstvenika i stručnjaka iz područja pomorstva i transporta, iz segmenta gospodarstva te javnih institucija iz cijele Europe. Konferencija obuhvaća zajednicu pomorskih fakulteta na Jadranu, ali i sveučilišta i fakulteta iz drugih dijelova svijeta koji se bave održivom mobilnošću, kako na moru, tako i na kopnu. Tijekom konferencije obradile su se teme održive mobilnosti, prijelaz na čišću, zeleniju i pametniju mobilnost te povećanje povezanosti željeznica, unutarnjih plovnih putova, uvođenje punionica te alternativnih infrastruktura za punjenje goriva, a fokus je bio na održivoj urbanoj mobilnosti.

INFRASTRUKTURA

Sveučilište u svom vlasništvu ili kroz dugoročan najam ima zgrade ukupne površine preko 20.000m2 koje se nalaze u gradovima Varaždinu, Koprivnici i Đurđevcu. Na raspolaganju je ukupno 49 predavaonica, 19 računalnih laboratorija i 34 specijalizirane prostorije za istraživački rad.

Osim već gore spomenutih, suvremeno opremljenih laboratorija, Sveučilište u svom sastavu ima Centar za digitalno nakladništvo (CDN) čiji se djelokrug rada temelji na znanstvenim i edukacijskim aktivnostima, koje su usmjerene u produkcijskom segmentu modernim digitalnim tehnikama tiska, izrade knjiga, monografija, brošura, časopisa i ostalih publikacija, te promotivnih materijala i dokumenata za potrebe Sveučilišta. CDN ima u najmu strojeve koji imaju smanjenu potrošnju električne energije. Vrijedi istaknuti da Canon tehnologija, koju u najmu koristi Sveučilište, ima snažan fokus na okoliš dokazan njihovim certifikatima te je usmjerena na očuvanje energije, resursa i smanjenje zagađenja. Jedna od većih prednosti jest Canon sustav fiksiranja kopije koji se zagrijava i troši energiju samo u trenutku prolaska papira, dok u stanju mirovanja ima minimalnu potrošnju.

U sklopu Sveučilišta dostupno je 200 parkirnih mjesta u Sveučilišnom centru Koprivnica i 150 parkirnih mjesta u Sveučilišnom centru Varaždin, a uz to dostupne su i punionica za električne automobile u sklopu oba sveučilišna centra.

Infrastruktura Sveučilišta Sjever dostupna je svima te se u radno vremenu mogu posjetiti Sveučilišna knjižnica, laboratoriji, praktikumi, atelje, tiskara te svi ostali sadržaji. Vanjski dijelovi Sveučilišta dostupni su svima na korištenje i izvan radnog vremena.