U varaždinskom Tech Parku održan prvi FunINO Festival inovativnih ideja

U prostoru Tech Parka Varaždin u subotu 3. lipnja 2023. održan je prvi FunINO Festival inovativnih ideja, nastao na inicijativu studenata Poslovne ekonomije, smjer Digitalna ekonomija i inovacije sa Sveučilišta Sjever, Sveučilišnog centra u Varaždinu. Cilj FunINO-a je promicanje kulture inovacija, te razvijanje poduzetničkog i kreativnog duha kod studenata, kao i dugoročno jačanje tržišne konkurentnosti na nacionalnoj i regionalnoj razini.

U Tech Parku okupili su se studenti, profesori i poduzetnici koji su razmijenili svoje ideje, znanja i iskustva i tako jedni druge inspirirali i pomogli u razvoju ideja i postizanju ciljeva. „U današnjem vremenu nikad bržih promjena, potrebno je poticati razvoj u smjeru digitalne transformacije primjenom dostupnih suvremenih tehnologija. Digitalna tehnologija prisutna je u područjima znanosti, industrije, poslovanja, obrazovanja i u gotovo svim aspektima svakodnevnog života. Studenti Poslovne ekonomije, smjer Digitalna ekonomija i inovacije projektom FunINO žele umrežiti Milenijalce i i-Genijalce, bivše, trenutne i buduće studente Sveučilišta Sjever na način da svojim kreacijama i inovacijama doprinesu razvoju hrvatskog gospodarstva i jačanju konkurentnosti sjevera Hrvatske“, istaknuli su organizatori ovog zanimljivog događanja. U glavnom dijelu programa trenutni studenti i alumni Sveučilišta Sjever, smjer Digitalna ekonomija i inovacije predstavili su svoje inovativne ideje razvijene u sklopu kolegija Disruptivne inovacije i design thinking, a sudionici-studenti, profesori i poduzetnici na kraju svakog izlaganja dali su im svoje konstruktivne kritike i komentare, te u konačnici i ocijenili predstavljene ideje. Festival je zaokružila panel rasprava s gostima- i-Genijalcima, iznimno mladim i ambicioznim hrvatskim poduzetnicima Lovrom Mršićem i Markom Komeričkim. Lovro Mršić iz Koprivnice trenutno je maturant koji uspješno razvija svoju ideju zajedničke dostave, poduzeće poznato pod nazivom CollabCart. Marko Komerički u želji da poboljša životni standard mladih, s fokusom na studentsku populaciju razvija projekt Spajalica kojim značajno olakšava studentima i poslodavcima ugovaranje studentskih poslova. Lovro i Marko dali su savjete budućoj generaciji inovatora, te se složili kako je najvažnije biti hrabar i poduzeti prvi korak. Oba panelista svoje inovativne ideje razvili su u nove proizvode i trenutno posluju na globalnoj razini. Za dozu improvizacije, te kreativnu i opuštenu atmosferu tokom cijelog FunINO Festivala pobrinuo se Trivan Trio.