SDG 14: OČUVANJE VODENOG SVIJETA - Očuvati i održivo koristiti oceane, mora i morske resurseza održivi razvoj
Sveučilište podupire očuvanje vodenog svijeta kao jednog od ključnih ciljeva održivog razvoja. Kroz istraživanja, projekte i edukaciju, Sveučilište nastoji osvijestiti studente o važnosti zaštite vodenih ekosustava.
Na različitim odjelima postoje aktivni kolegiji koji studentima daju znanja o zaštiti vode, ali s time i života u vodi, kao što su Zaštita okoliša, Razvoj modela složenih sustava u zaštiti okoliša, Okoliš i održiv razvoj, Ekologija i ambalaža, Hidrologija, Vodoopskrba i odvodnja, Zaštita i pročišćivanje voda, Vodni sustavi, Ekotoksikologija, Zaštita okoliša i prirode.
Osim na kolegijima studenti stječu znanja i terenskom nastavom, pa je jedna odrađena u suradnji Odjela za geodeziju i geomatiku te Odjela za graditeljstvo Sveučilišta Sjever, a odrađena su i zajednička terenska istraživanja rijeke Plitvice. Od rezultata istraživanja, nastavnici s Odjela graditeljstvo uz studenticu su izradili poglavlje u knjizi „Improving the Procedure for River Flow Measurement and Mapping: Case Study River Plitvica, Croatia”. Poglavlje je nastalo u sklopu potpore Sveučilišta Sjever pod nazivom „Potencijal vodotoka za proizvodnju električne energije iz malih hidroelektrana”. Iz iste potpore objavljeno je poglavlje „River Flow Analysis – It Is So Easy, but It Isn't”. Ovakva istraživanja unapređuju razumijevanje vodenih resursa i ekosustava, što pridonosi boljem upravljanju vodotokovima i očuvanju prirodnog okoliša. Mogu se primijeniti na druge rijeke i druga područja, čime se dodatno širi znanstveni doprinos u globalnim naporima za očuvanje vodenih resursa u skladu s ciljevima održivog razvoja.
Sveučilište Sjever u suorganizaciji s Varaždinskom županijom obilježilo je Međunarodni dan rijeke Drave. Biosfera Mura – Drava – Dunav je jedini rezervat biosfere u svijetu koji se proteže kroz pet država i najveći je u Europi. Uz rijeku Dravu obitava 200 vrsta ptica, a najpoznatija je po bogatom ribljem fondu.
Nastavnici Odjela za fizioterapiju proučavali su ljekovite čimbenike te su u sklopu prve Europske GREEN konferencije izložili temu „Ljekoviti čimbenici mora – lokalni ili globalni resurs?”.
Sveučilište svake godine daje potpore znanstvenim istraživanjima te je jedna od tema iz potpora, a vezana uz vodene resurse, bila Statistička kontrola fizikalno-kemijske kvalitete vode rijeka s naglaskom na teške metale, na kojoj je radilo šest znanstvenika sa Sveučilišta.
Nadalje, održano je i pozvano predavanje na stručnom prijediplomskom studiju Graditeljstva u sklopu kolegija Hidrogradnja na kojem je studentima prikazan sustav hidroelektrana i akumulacija HE Sjever na rijeci Dravi, uz analizu utjecaja na okoliš.
Da studenti prepoznaju važnost očuvanja vode i vodenog svijeta, vidljivo je i po tome što su dali svoj doprinos Drava Art Biennale, na temu „Nestanak vode: apokalipsa ili prilika?”. Studenti su dali vizualni identitet obuhvaćajući teme biennala kao što su ekološki problemi poplava, nestanak vode, zaštita okoliša i ekosustava.