Izazovi i prilike Hrvatske kao zemlje useljavanja – zaključci znanstveno-stručne konferencije Migracije i identitet

U Hrvatskoj gospodarskoj komori u Zagrebu održana je Međunarodna znanstveno-stručna konferencija pod nazivom Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država 3, u organizaciji Instituta za istraživanje migracija. Konferencija je održana pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Hrvatske gospodarske komore, Ministarstva demografije i useljeništva, a jedan od suorganizatora je i Sveučilište Sjever. Konferencija je okupila stručnjake iz različitih sektora koji su raspravljali o aktualnim migracijskim kretanjima i utjecaju tih trendova na identitet i gospodarstvo Hrvatske.

Jedan od istaknutih dijelova konferencije bio je panel „Kamo ide Hrvatska? – novi trendovi na tržištu rada“, tijekom kojeg je izvanredni profesor Petar Mišević, prorektor Sveučilišta Sjever, ukazao na važnost jačanja suradnje između akademske i poslovne zajednice. Ova suradnja, prema njegovim riječima, ključna je za razvoj obrazovnih programa koji će omogućiti bolju integraciju stranih radnika, kao i stranih studenata, u hrvatsko društvo i gospodarstvo.

Prorektor Mišević je posebno istaknuo da, za razliku od mnogih drugih europskih zemalja, Hrvatska trenutno ne privlači dovoljno stranih studenata, dijelom zbog manjka programa na engleskom jeziku, što ostavlja prostor za daljnje unapređenje obrazovnog sustava. Osim privlačenja stranih studenata, važna je i njihova integracija u hrvatski poslovni sektor, čime bi se potencijalno spriječilo iseljavanje obrazovanih pojedinaca i stvorila prilika za dugoročno zadržavanje kvalificiranih mladih ljudi u zemlji.

Kao jedan od ključnih zaključaka panela, prorektor Mišević je naglasio: „Hrvatska je privlačna, gospodarski perspektivna i sigurna zemlja u koju strani radnici, posebno s područja južne Amerike i Azije, žele doći raditi i ostati, no trebamo se osvijestiti da se u posljednja dva desetljeća zbog velikog iseljavanja i negativnih demografskih trendova Hrvatska transformirala iz zemlje iseljenika u zemlju useljavanja te da u skladu s tim, u sinergiji privatnog i javnog sektora, treba osigurati stipendije za studiranje ne samo naših iseljenika već i stranih studenata, brže mijenjati zakonske propise u cilju reguliranja boravka, državljanstva i stjecanja radnih dozvola kako bismo uz strane radnike privukli i strane studente koji bi potencijalno došli i ostali u RH, a bez kojih više nije zamisliv rast i razvoj hrvatskog gospodarstva.“

Zaključno, konferencija je otvorila brojna pitanja o budućnosti Hrvatske kao zemlje useljavanja, čime se dodatno naglasila potreba za prilagodbom migracijske politike i usmjeravanjem strateških napora ka izgradnji otvorenog, inkluzivnog i inovativnog društva u kojem strani studenti i radnici imaju priliku za ravnopravno sudjelovanje u ekonomskom i društvenom životu.

Galerija