Povodom Međunarodnog dana starijih osoba na Trakošćanu održan simpozij pod nazivom „Zlatne godine“

U hotelu Trakošćan posljednjeg rujanskog petka i subote održan je dvodnevni gerontološko-gerijatrijski-javnozdravstveni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom „Zlatne godine” čiji su organizatori bili Opća bolnica Varaždin i Hrvatska udruga socijalnih gerontologa, a suorganizatori Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar”, Hrvatski liječnički zbor – Hrvatsko društvo za gerontologiju i gerijatriju, Sveučilište Sjever te Dom za starije i nemoćne osobe Varaždin.

Cilj simpozija bio je približiti i osvijestiti aspekte starenja, razgovarati o poboljšanju kvalitete života starijih osoba, odgovoriti na pitanja kakva je gerijatrijska zdravstvena skrb u Hrvatskoj i što donosi Rezolucija o položaju i pravima starijih osoba. Na simpoziju su aktivno sudjelovali stručnjaci različitih profila u zdravstvenoj i socijalnoj skrbi, posebice iz područja gerijatrije, gerontologije i javnog zdravstva.
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin doc. dr. sc. Damir Poljak istaknuo je kako su starije osobe sa zdravstvenih, socijalnih, ekonomskih i drugih aspekata, skupina koju treba poštivati i poboljšati kvalitetu njihovih života, a pročelnica Odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Varaždinske županije Ljubica Božić dodala: Svakako treba uzeti u obzir činjenicu da cjelokupno stanovništvo stari i da nam je takva skrb svakim danom sve potrebnija. Sukladno tome, potreban je i razvoj znanja jer unaprjeđenje te skrbi je izuzetno bitno, ne samo unutar granica županije, već i izvan nje.“
Anita Milas Anzić, izaslanica ministra zdravstva prof. dr. sc. Vilija Beroša, načelnica Sektora za bolničku zdravstvenu zaštitu i kvalitetu zdravstvene zaštite istaknula je da Ministarstvo kontinuirano provodi reformu zdravstva u području preventivne, kurativne medicine i rehabilitacije te naglasila: „ Pred nama je također značajan zamah palijativne medicine. Treba reći da se značajna sredstva iz državnog proračuna i EU fondova ulažu u područja infrastrukture, medicinske opreme i zdravstvene radne snage, da se sve te započete reformske mjere provode i nadalje i da se trebaju uvijek usuglasiti i odraditi sa zdravstvenim potrebama stanovništva i suvremenom medicinskom znanošću". Okupljenima se obratila i predsjednica Hrvatske udruge socijalnih gerontologa doc. dr. sc. Mara Županić.
Nastavnici i profesori Odjela za sestrinstvo te Odjela za fizioterapiju Sveučilišta Sjever aktivno su sudjelovali na simpoziju. Pročelnica Odjela za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg moderirala je panel na početku simpozija na kojem se govorilo o hrvatskim i slovenskim iskustvima u skrbi i brizi za starije osobe. S kolegom izv. prof. dr. sc. Tomislavom Meštrovićem okupljenima je predstavila rezultate preliminarnog istraživanja o životu starijih osoba u Varaždinskoj županiji koje je obuhvatilo više od 1200 ispitanika, od kojih većina vodi aktivan društveni život.
Unatoč relativnoj pokretljivosti i društvenoj uključenosti, prosječna ocjena kvalitete života ispitanika iznosila je 3,44, što ukazuje na određene izazove u održavanju kvalitete života ove dobne skupine. Osobe starije dobi ukazuju na probleme dostupnosti zdravstvene zaštite, servisa za pomoć. Važno je napomenuti da ovo istraživanje nije obuhvatilo najvulnerabilnije osobe starije dobi, što dodatno naglašava potrebu za sveobuhvatnim pristupom u analizi kvalitete života starije populacije. Pored izazova s kvalitetom života, financijska situacija osoba starije dobi također je zabrinjavajuća, s obzirom na to da jedan veći dio umirovljenika u Varaždinskoj županiji ima prosječnu mirovinu manju od 500 eura. Ova činjenica dodatno otežava ovoj populaciji održavanje adekvatnog životnog standarda i pristup potrebnim uslugama. Navedeni podaci naglašavaju potrebu za specifičnom podrškom svih struktura i kvalitetnom skrbi za osobe starije dobi.“,  istaknula je pročelnica Neuberg, dodajući kako ni postojeći smještajni kapaciteti trenutno nisu dovoljni za potrebe starije populacije.
Prepoznajući važnost ovih izazova, Varaždinska županija prva je u Hrvatskoj započela s izradom strategije „Županija – prijatelj zlatne dobi”. Ovaj pionirski pristup usmjeren je na pružanje kvalitetne skrbi, osiguravanje dostatnih kapaciteta i razvijanje sustava podrške za osobe starije dobi, s ciljem unapređenja kvalitete života starije populacije, te osiguravanja dostojanstvenog i kvalitetnog starenja u skladu s europskim standardima i najboljim praksama, istaknuto je na Trakošćanu.