Tečaj fetalne ehokardiografije ukazao na važnost rane dijagnostike srčanih anomalija

Odjel za sestrinstvo Sveučilišta Sjever u suradnji s Poliklinikom Medifem 21. studenoga 2023. godine je u Sveučilišnom centru Varaždin organizirao Tečaj fetalne ehokardiografije kojeg su vodili stručnjaci u tom području, doc. dr. sc. Oliver Vasilj i prof. dr. sc. Ivan Malčić. Riječ je o specijaliziranom tečaju koji u fokusu ima samo jedan organ, najkompleksniji u našem tijelu i vrlo težak za pregledati, a to je bebino srce. Dijagnostika srčanih anomalija dok je beba još u maternici iznimno je važna i pospješuje raniji početak liječenja.

“Za takve preglede su zaduženi pedijatri kardiolozi, ali u novije vrijeme, posljednjih 15-ak godina, imamo nove ultrazvučne aparate koji su vrlo precizni u dijagnostici srčanih mana i zahvaljujući kojima se njihova dijagnostika pomakla od one situacije, rodilo se dijete, čujete šum na srcu, do toga da dijete ide pedijatru kardiologu, dakle, dijagnostika se premjestila u maternicu. Mi kao ginekolozi možemo posumnjati da dijete ima srčanu grešku te ga poslati specijalistu, a roditelji su na vrijeme upoznati da greška postoji, a stav dječjih kardiokirurga je da za sve greške srca postoji kirurška tehnika kojom se može djetetu pomoći”, ističe doc. dr. sc. Oliver Vasilj.

Upravo je u tome prednost rane dijagnostike, jer širenjem znanja između ginekologa, pedijatara i neonatologa, koji su svi uključeni u praćenje i dijagnostiku te djece, otkrivaju se  ranije srčane greške.

“Samim tim je cijeli postupak brige o djetetu i zaštita zdravlja puno bolja, jer roditelji dobivaju informaciju a mi, kao državni i bolnički sustav i javno zdravstvo se stignemo pripremiti kako bismo odredili bolnicu u kojoj će dijete biti rođeno, odnosno da bude poslano inutero u referalni centar gdje se po porodu šalje na odjel kardiologije”, naglašava doc. dr. sc. Oliver Vasilj.

U Hrvatskoj je na 100 živorođene djece jedno sa srčanom greškom, što je velika brojka zbog koje je važno osigurati što ranije otkrivanje tih problema.

Tečaj je polazilo 22 liječnika specijalista ginekologije među kojima je i ginekologinja Mihaela Mačkovića koja ističe koliko je ovo važna tema za njihovu struku.

“U svakodnevnom radu s trudnicama ultrazvuk nam je konstanta. U određenim tjednima se prate potencijalne fetalne anomalije, a srce je jedan od najkompleksnijih organa i samim time je vrlo važno da se što ranije dijagnosticira greška. Često postoje i neke dvojbene situacije kada nam je važno da se potvrdi ili otkloni sumnja na srčanu manu”, naglasila je ginekologinja Mačković.

Upravo zahvaljujući prof. dr. sc. Ivanu Malčiću i njegovom zalaganju je Hrvatska u tom području u rangu s razvijenim zemljama zapada, a prenošenje znanja mladim liječnicima na ovom tečaju kao i povezivanje realnog sektora i akademske zajednice važni su za Sveučilište Sjever kao i zdravstveni sustav u cjelini.

Galerija