Na osmom Psihošpanciru 170 stručnjaka naglasilo važnost mentalnog zdravlja
Tradicionalni festival psihologije, Psihošpancir, održan je od 6. do 8. listopada 2023. godine u Varaždinu i Čakovcu. U organizaciji Društva psihologa Varaždin te suorganizaciji Sveučilišta Sjever, Hrvatske psihološke komore i Međimurske županije, ovogodišnje osmo izdanje okupilo je 170 predavača iz zemlje i inozemstva, različitih stručnjaka koji se bave mentalnim zdravljem.
Otvorenje je održano na Sveučilištu Sjever, a brojne prisutne je tom prilikom pozdravio prorektor Sveučilišnog centra Varaždin prof. dr. sc. Damir Vusić koji je istaknuo zadovoljstvo što je Sveučilište jedan od organizatora ovako važne manifestacije koja progovara o bitnim temama za današnje društvo. “Živimo u doba kada nam svima skupa, počevši od djece, treba pomoć u smislu izgradnje kvalitetnijeg društva, jer znamo kakve sve izazove donosi digitalizacija“, istaknuo je prorektor Vusić te naglasio zadovoljstvo što osim profesora Sveučilišta na Psihošpanciru sudjeluje i veliki broj sadašnjih i bivših studenata.
Uz predavanja u sklopu Psihošpancira održane su i brojne radionice, okrugli stolovi, pa i team building, a dio predavanja mogao se pratiti i online putem. Andreja Bogdan, predsjednica Društva psihologa Varaždin koje je i pokrenulo ovu manifestaciju prije osam godina, istaknula je dvije posebne teme ovogodišnjeg Psihošpancira. „Skrećemo pozornost na dva simpozija: Simpozij za poduzetnike namijenjen djelatnicima i vlasnicima tvrtki, ravnateljima ustanova i drugim menadžerima i simpozij Psihologija i mediji namijenjen svima koji rade u medijima, studiraju novinarstvo, kao i svim ostalim zainteresiranim građanima“, istaknula je Bogdan.
Okupljenima se obratila i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić. „Mentalno zdravlje tiče se svih nas i izrazito je važno da društvo spozna važnost očuvanja mentalnog zdravlja građana. Posebna odgovornost jest mladima pružiti podršku, razumijevanje i sigurnost. Varaždinska županija shvaća važnost brige o mentalnom zdravlju, te u suradnji sa Savjetom za zdravlje i Zavodom za javno zdravstvo imamo niz aktivnosti. Uskoro bi trebao s radom započeti centar za mentalno zdravlje pri Medicinskoj školi, čime želimo pružiti priliku svima da dobiju potrebne savjete i pomoć jer današnje turbulentno vrijeme ostavlja traga na svima nama“, naglasila je pročenica Božić.
Psihošpancir je otvorila zastupnica u Europskom parlamentu prof. dr. sc. Romana Jerković. „Hvala što ste izabrali tako dobru temu, aktualnu i važnu, ne samo za Hrvatsku već i za cijelu Europsku uniju. Nema napretka i dobrog društva bez zdravlja. Mentalni poremećaji često se ne vide i o njima treba govoriti, biti glasan. Ne smijemo zaboraviti niti na trenutak da smo odgovorni za one u koje se vrlo često kunemo, a to su mladi ljudi. Nemamo pravo stavljati stvari sa strane ili šutjeti o ovom problemu. Mentalno zdravlje zaslužuje da bude prioritet i zaslužuje pažnju“, istaknula je prof. dr. Jerković.
U programu Psihošpanicra sudjelovao je značajn broj profesora i nastavnika Sveučilišta Sjever kao i bivši studenti čime je posebno zadovoljna pročelnica Odjela za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg. “Ovakve manifestacije našim studentima pružaju priliku učiti od eminentnih stručnjaka, čuti najnovije teorije iz tog područja te ih ujedno potiču na aktivno uključivanje i promišljanje o temi koja je iznimno važna za sve nas. Ponosna sam što su i naši bivši student dio ove manifestacije, a to samo potvrđuje povezanost cijele institucije i onih zbog kojih smo tu, naših studenata”, istaknula je pročelnica Neuberg.
Otvorenju su nazočili i zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina Miroslav Marković, ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Mladen Smoljanec te pročelnica Odsjeka za sestrinsrtvo izv. prof. dr. Rosana Ribić.