Doc.dr.sc. Ladislav Havaš: Na studiju elektrotehnike zakoračit ćete u dinamično područje gdje se očekuje cjeloživotno usavršavanje
Doc. dr. sc. Ladislav Havaš, dipl.ing.el. dobro je poznati nastavnik brojnim generacijama preddiplomskog studija elektrotehnike na Sveučilištu Sjever. Naime, na Sveučilištu Sjever je od samih početaka - prvo kao vanjski suradnik na tadašnjoj ustanovi naziva “Visoka elektrotehnička škola” još od akademske godine 2003./2004., a u stalnom radnom odnosu od 1. siječnja 2004. godine. Osim što je nastavnik, doc.dr.sc. Havaš je aktivan sportaš s osvojenim brojnim postoljima- kako u trčanju, tako i u šahu. Također je i koautor najbolje i najsveobuhvatnije knjige o trčanju „Abeceda trčanja“ te je i dugogodišnji aktivni šahist, sudionik mnogih pojedinačnih i ekipnih turnira te nositelj međunarodne šahovske titule FIDE majstora.
Što ste radili prije Sveučilišta Sjever i kada i kako ste se odlučili zaposliti na Sveučilištu Sjever?
Prije rada na Sveučilištu Sjever 14 godina sam bio u tzv. “realnom sektoru”, najprije kao inženjer i projektant telekomunikacijskih sustava u HT-u (Telekomunikacijski centar Varaždin) da bi se kasnije zaposlio kao analitičar, projektant i programmer informacijskih sustava Varaždinske banke d.d. u Sektoru za informatiku te nakon toga kao glavni nadzorni inženjer za elektro i telekomunikacijske sustave u Uredu Uprave iste ustanove. Na Sveučilištu sam počeo raditi najprije kao vanjski suradnik davne 2003. godine, da bi se od 1. siječnja 2004. stalno zaposlio na našoj ustanovi.
Koje kolegije predajete? Što biste rekli o sebi, kakav ste tip nastavnika?
Trenutno predajem Osnove elektrotehnike 1, Osnove elektrotehnike 2, Baze podataka i SQL, a sunositelj sam na kolegijima Osnove računalnih mreža, Računalne mreže, te Informatika u logistici. Kakav sam tip nastavnika najobjektivnije bi rekli moji studenti i ostali kolege s kojima surađujem. Osobno se trudim biti profesionalan, objektivan, kvalitetan, zahtjevan i pravedan.
Na koji način dobivate povratne informacije od studenata? Što je ono što im se na studiju elektrotehnike najviše sviđa; što najviše vole na studiju a u čemu se nekako “najlošiji”? Što biste prema svojoj procjeni rekli?
Povratne informacije od studenata dobivam kroz periodičke anonimne ankete, ali i kroz permanentnu komunikaciju sa studentima, osobno, te putem raspoloživih komunikacijskih kanala i platformi.
Studentima se na studiju elektrotehnike sviđa širina i nivo teorijskih i praktičnih znanja koja mogu usvojiti i tako se kvalitetno pripremiti za tržište rada u mnogim područjima elektrotehnike i industrije općenito. Po mojoj procjeni neki studenti imaju poteškoće s predznanjem matematike bez koje se analitički ali i praktično ne može zamisliti moderna elektrotehnika. Naravno, kroz naše matematičke kolegije na Sveučilištu, kolege nastavnici se trude da im prenesu potrebna znanja primijenjene matematike za buduće inženjere elektrotehnike.
Jeste li možda ostali u kontaktu s bivšim studentima? Jave li Vam se povratno nakon završetka studija?
S mnogim bivšim studentima sam u kontaktu, neki rade u ili su osnovali uspješne tvrtke, pa se često čujemo oko neke problematike u kojoj im ja mogu savjetima pomoći. Susrećemo se ponekad u gradu ili u nekim drugim krajevima, i drago mi je da možemo kroz te susrete i razgovore evocirati lijepe uspomene sa studiranja.
Osim što ste predavač, aktivni ste i na brojim područjima, kao sportaš ali i kao šahist. Kako spajate sve ove interese? Što je njima zajedničko?
Sport, bio on fizički ili intelektualni, uči pojedinca, strpljenju, koncentraciji, ustrajnosti, strategiji i analitici. Često napominjem studentima da bez uloženog adekvatnog truda i velikog voljnog momenta ne dolaze niti adekvatni rezultati što je evidentno u sportu, a primjenjivo i na ostala područja.
Koji su Vaši planovi za budućnost?
Osobno se želim permanentno razvijati kao čovjek, stručnjak, znanstvenik i nastavnik te još dugo prenositi znanja i iskustva sadašnjim i budućim studentima.
Poruka sadašnjim, ali i budućim studentima elektrotehnike?
Svim sadašnjim, ali i budućim studentima elektrotehnike bih želio čestitati na hrabrom, uzbudljivom i interesantnom odabiru svog područja usavršavanja. Želio bih im napomenuti da su zakoračili u jedno dinamičko područje tehničkih znanosti gdje se očekuje cjeloživotno usavršavanje praćenje novih tehnoloških dostignuća i teorijskih otkrića. Kroz studij elektrotehnike na našem Sveučilištu Sjever, mi, uz njihovu pomoć, zajedno utiremo taj put kojim će oni dalje kročiti u svom životu i radu.