Terenska vježba "Vernakularno graditeljstvo: Turopoljem od Buzina do Siska" na diplomskom studiju graditeljstva

U akademskoj godini 2018./ 2019. studenti diplomskog studija graditeljstva Sveučilišta Sjever aktivno su pohađali terenske vježbe u sklopu kolegija Graditeljska baština i tehnika, pod vodstvom predmetnih nastavnika mr.sc. Ivana Muhovca i doc.dr.sc. Matije Oreškovića.  Tema ovih terenskih vježbi bilo je Vernakularno graditeljstvo „Turopoljem od Buzina do Siska“ tragajući za tipičnim primjerima drvenog graditeljstva.

Doživljaj studenata graditeljstva koji su sudjelovali na ovim vježbama prenosimo u nastavku:

Polaskom iz Varaždina u jutarnjim satima, počinje naša Turopoljska ruta. Na jugoistočnom području Zagreba između rijeka Save i Kupe nalazi se plodna ravnica Turopolja. Ovo nizinsko područje oduvijek je bilo močvarno, te je na njemu živjelo govedo, tur, po kojem je i samo Turopolje dobilo ime. Prvo je odredište bilo mjesto Lukavec. Posjetili smo Lukavečki zidani stari grad, koji je izgrađen polovicom 18. st. po uzoru na renesansni kaštel okružen vodenim opkopima „vaserburg“. Lukavečki dvorac je jedina zidana utvrda u Turopolju, povijesno je važno napomenuti da je baš na tom mjestu bilo sjedište Turopoljske župe, tj. Plemenite opčine turopoljske. U 13. st. spominje se drvena utvrda, pošto je sam ovaj kraj Turopoljske ravnice odavno poznat po tome da ovdje uspijeva odlična hrastovina, te šume prekrivene bukovim i brezovim drvećem, pa je tako od povijesti drvena građa služila za podizanje kapela i crkva. Samo nekoliko kilometara dalje od Lukaveca nalazi se malo mjesto Donja Lomnica. U Donjoj Lomnici posjetili smo Kuriju Modrić-Bedeković. Kurija je povijesni naziv za reprezentativnu kuću, tj. mali dvorac. Ovo je najljepša i najočuvanija kurija turopoljskog kraja. U blizini rijeke Save južno od Zagreba, nalazi se naše sljedeće odredište, Andautonija ( Ščitarjevo). To je antički arheološki lokalitet kojeg su osnovali Rimljani u 1. st. poslije Krista na desnoj obali savskog toka. Andautonija je do kraja 4. st. bila glavno upravno, političko i kulturno sjedište ovog djela Panonije. U blizini ovog lokaliteta posjetili smo i crkvu Sv. Martina Biskupa, izgrađenu u 18. st. , odmah pokraj crkve jedna je od rijetko sačuvanih tradicijskih drvenih prizemnica. U općini Orle kao našem sljedećem odredištu nalazi se nekoliko zidanih crkvi koje smo obišli. To su crkva u Bukevju (historicizam), u Velševcu (neogotički stil), kapela Sv. Tri Kralja u Orlima koja je najstarija sakralna građevina. U mjestu Vukovina razgledali smo župnu crkvu Pohoda Blažene Djevice Marije. Ovo je jednobrodna kasnobarokna – klasicistička crkva izgrađena 1779. god. U selu Buševec, našoj sljedećoj lokaciji, posjetili smo kapelu Sv. Ivana Krstitelja. Ova drvena kapela prvi puta se spominje 1668. god., ali se pretpostavlja da je postojala i ranije. Nasuprot kapele nalazi se obnovljena tradicijska turopoljska katnica, a na području Buševaca nađeni su tragovi rimske ceste. Nakon sela Buševac, stižemo u Poljanu Lekeničku gdje smo razgledali kapelu Sv. Duha na seoskom groblju. Od Velike Gorice (osobito od Buševca) pa prema Sisku, uz cestu kroz koju smo  prolazili nižu se drvene stambene katnice uobičajeno zvane čardaci, premda ih je arh. Davor Salopek nazvao hrvatska korablja. Vožnjom kroz ceste uz koje se nalaze hrvatske korablje, stižemo do mjesta Sela. Tamo se nalazi jedna od najvrednijih i najljepših baroknih crkvi kontinentalne hrvatske, biser baroknog graditeljstva, crkva Sv. Marije Magdalene. Kroz prekrasna sela bogata poviješću stižemo do grada Siska. Sisak se nalazi unutar meandra rijeke Kupe i Save. Sisak je povijesno poznat i kao sjedište Ljudevita Posavskog, značajnog kneza Panonske Hrvatske. Ovdje smo vidjeli sisačku Katedralnu crkvu Uzvišenja Sv. Križa, te drvene makete posavskih kuća koje krase sisački park, i brojne druge znamenitosti. Na povratku iz Siska zastajemo u Petrinji. Prva crkva u Petrinji izgrađena je 1603. god., a potom 1780. god. nova crkva u kasnobaroknom, odnosno neoklasicističkom stilu. Ova crkva do temelja je srušena u Domovinskom ratu 23.2.1992., pa se danas na istom mjestu nalazi njena replika. Nakon izlaska iz Petrinje prelazi se rijeka Kupa i odmah se dolazi u Brest Pokupski, naše sljedeće odredište. Ovdje je bitno napomenuti drvenu kapelu Sv. Barbare. Zadnje odredište na našoj terenskoj nastavi bila je kapela Sv. Barbare, u Velikoj Mlaki. Ova kapela ne ostavlja nikoga ravnodušnim svojom ljepotom koju su u drvetu stvorili domaći majstori. Ona predstavlja najatraktivniji primjerak barokne drvene sakralne arhitekture u Hrvatskoj.

Očarani ljepotom drvene građe krenuli smo put Varaždina. Studenti su na zanimljiv i poučan način upoznali povijesno-graditeljske vrijednosti ovog dijela Lijepe naše domovine. Sve ono što smo vidjeli i doživjeli možete vidjeti u videu za koji je zaslužan student Goran Vlašićhttps://www.youtube.com/watch?v=sjM3ty-kFO4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1qejmSskZnZ3Y1G2bgoYSyufIqxinHpDacgJc8rGhmR_bxI6YdQCyT_QY