U Sveučilišnom centru Varaždin održan međunarodni kongres Next of health & Telemedicine

Sveučilište Sjever i Odjel za sestrinstvo bili su domaćini novog izdanja međunarodnog kongresa „Next of health-telemedicina, umjetna inteligencija i robotika u medicini“ održanog 7. i 8. veljače 2025. u Varaždinu.
Tijekom dva dana održan je okrugli stol te niz predavanja o sadašnjosti, ali i budućnosti u različitim granama medicine na kojima su sudjelovali znanstvenici, stručnjaci i medicinski djelatnici iz cijele Hrvatske i inozemstva.

Konferencija „The Next of Health & Telemedicine“ od svojih je početaka omogućila da se u Hrvatskoj na jednom mjestu govori o svim disciplinama medicine u kojima se telemedicina, umjetna inteligencija i robotika primjenjuju kako bi poboljšali ishode liječenja i učinile određene pretrage dostupnijima.
Od prvog kongresa održanog u svibnju 2023. u Puli suorganizator iz područja visokog obrazovanja je Odjel za sestrinstvo Sveučilišta Sjever.

„Sinergija stručnjaka, prakse, istraživača, znanstvenika i obrazovne institucije garancija su i preduvjet uspjeha u stvaranju okruženja koje će omogućiti da naš zdravstveni sustav funkcionira na razini koja je ravna svjetskim standardima. Zahvaljujem Hrvatskom društvu za telemedicinu Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatskom društvu za medicinsku robotiku i umjetnu inteligenciju u medicini što Sveučilište Sjever može biti partner u održavanju ove konferencije je smatramo da sa svojim studijima iz područja zdravstva, a to su sestrinstvo i fizioterapija, možemo dati doprinos kao što smo to činili već od prvog kongresa. Zahvalio bih domaćinima konferencije sa Sveučilišta Sjever, pročelnici Odjela za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Marijani Neuberg i pročelnici Odsjeka za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Rosani Ribić na organizaciji. Doc. dr. sc. Ivo Dumić Čule, zahvala i Vama na velikom angažmanu. Ova dva dana na Sveučilištu Sjever iskoristit ćemo za nova znanja i vidjeti koji su aktualni trendovi, a volio bih da pošaljemo poruku svima koji se bave edukacijom u zdravstvu da ove teme i tehnologije ne bi trebale biti samo dijelom konferencija, već moraju biti implementirane u obrazovne programe i biti abeceda obrazovanja za buduće stručnjake u zdravstvenom sustavu kako bi doprinijele njihovoj konkurentnosti. Siguran sam da naše kolege na Sjeveru to čine i da će i dalje obogaćivati studije s novim sadržajima i novim temama“, istaknuo je na svečanom otvorenju prof. dr. sc. Damir Vusić, prorektor Sveučilišnog centra Varaždin.

„Kada smo osnivali ovo društvo koje se bavi umjetnom inteligencijom, telemedicinom i robotikom naša je ideja bila prije svega stručnost i praksa. Napravili smo prošli kongres u Vodicama gdje smo pozvali i eksponente svih grana medicine na najvišoj razini, akademike, profesore, voditelje odjela da se uključe i prikažu kako u njihovim granama medicine koriste neke od novih tehnologija. To je bio velik izazov jer bilo je to nešto posve novo. No, ne smijemo ignorirati ono što se događa i postoji oko nas i razvija se takvom brzinom da samo oni koji prihvate korak s time mogu biti konkurentni. Hrvatska je mala zemlja velikih mogućnosti i doista smatram da je za nas najvažnije povezivanje. Cilj nam je povezati stručnjake iz svih polja kako bi Hrvatska mogla najbolje odgovoriti na ovaj izazov koji dolazi“, naglasila je prim. dr. sc. Sonja Jandroković, predsjednica Hrvatskog društva za telemedicinu Hrvatskog liječničkog zbora.

„Umjetna inteligencija, robotika izrazi koji nas stalno ‘bombardiraju’ u medijima. Svaki dan slušamo nešto o tome kako je to nešto što raste, a možda i ne razumijemo što to sve znači. Koristimo razne sustave, programe, aplikacije i zapravo učimo. Ponosni smo što je ovo već treća konferencija, što je dokaz da smo krenuli na vrijeme i skupili smo stručnjake iz više područja. Kad slušamo jedni druge u prilici smo širiti vidike i vidjeti kako naše kolege iz drugih struka djeluju, izmjenjujemo ideje, učimo i tako napredujemo“, poručio je na otvorenju prof. dr. sc. Mislav Jelić, predsjednik Hrvatskog društva za medicinsku robotiku i umjetnu inteligenciju u medicini.

Konferenciju je kao izaslanik župana Varaždinske županije otvorio ravnatelj Opće bolnice Varaždin, koja je i suorganizator konferencije, doc. dr. sc. Damir Poljak. „Kao ravnatelj Opće bolnice Varaždin izuzetno sam ponosan na suradnju sa Sveučilištem Sjever i što možemo svjedočiti o integraciji znanosti i zdravstvenog sektora. Imali smo već i prije ovog otvorenja priliku poslušati predavanja kako se suvremena tehnologija primjenjuje u zdravstvenim institucijama od Specijalne bolnice u Varaždinskim Toplicama, bolnice Vrapče do Opće bolnice Varaždin. Želimo težiti primjeni tehnologije uz stručna znanja, još boljem obrazovnom i zdravstvenom sustavu za naše pacijente“, rekao je doc. dr. sc. Poljak.

Svečanom otvorenju nazočili su i prorektor Sveučilišnog centra Koprivnica prof. dr. sc. Mario Tomiša, prorektorica za znanstveno-umjetnički rad i međunarodnu suradnju Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Anica Hunjet i prorektor za nastavu i studentska pitanja Sveučilišta Sjever izv. prof. dr. sc. Vlado Tropša, kao i čelni ljudi i predstavnici zdravstvenih ustanova i institucija s kojima Odjel za sestrinstvo godinama aktivno surađuje.
Uz sudionike-predavače i goste, predavanja su s velikim zanimanjem slušali i brojni studenti Sveučilišta Sjever kojima je konferencija bila i jedinstvena prilika da čuju sve o novitetima u medicini, novim tehnologijama, te obogaćeni novim znanjima nastave svoje obrazovanje.

Galerija