SDG 7: PRISTUPAČNA I ČISTA ENERGIJA - Osigurati svima pristup financijski dostupnoj, pouzdanoj,održivoj i suvremenoj energiji
Pristupačna i čista energija od ključne je važnosti za Sveučilište Sjever, ne samo zbog smanjenja troškova, već i podrške održivom razvoju i odgovornom upravljanju resursima. Sveučilište Sjever je jedina visokoškolska institucija koja je uspješno realizirala Program energetske obnove Vlade Republike Hrvatske. Energetskom obnovom dvije zgrade, Sveučilište godišnje štedi nešto manje od 20.000 EUR što je ušteda od gotovo 50 % u odnosu na stanje prije obnove. Provedene mjere energetske obnove su izvedba toplinske izolacije pročelja i izolacija zidova prema tavanu, zamjena otvora, dodatna toplinska zaštita stropa prema tavanu, dodatna toplinska zaštita stropa podruma, rekonstrukcija sustava grijanja, automatska regulacija temperature prostorija, rasvjeta i automatska mjerenja potrošnje.
Važnost energetske potrošnje ne očituje se samo u energetskim obnovama zgrada, već i u opskrbljenosti sveučilišta LED rasvjetom koja se nalazi ispred Sveučilišnog centra Varaždin i Koprivnica, ali i unutar centara. Također, sveučilište posjeduje službeno električno vozilo koje je dostupno za korištenje zaposlenicima. Grijanje i hlađenje cijelog sveučilišta ostvaruje se uz pomoć dizalica topline koje koriste geotermalnu energiju iz zemlje, podzemnih voda i zraka. U zgradi Prehrambene tehnologije dodatno je implementiran sustav hlađenja koji se temelji na aerotermalnoj energiji. Dizalice topline predstavljaju energetski učinkovite uređaje koji pridonose održivom razvoju, smanjenoj potrošnji te utječu na smanjenje emisije štetnih plinova. Na Sveučilišnom centru Varaždin postavljeni su solarni paneli.
Nastavnici Sveučilišta Sjever sudjelovali su na 15th International Conference on Education and New Learning Technologies gdje su prezentirali četiri rada koji će biti indeksirani u bazi Web of Science, a jedan od prezentiranih radova bavi se upravo čistom energijom, „Using of machine learning methods in laboratory for the renewable energy sources on the University North”. Nastavnici odjela fizioterapije sudjelovali su na prvoj Europskoj GREEN konferenciji koja naglašava nužnost primjene višedisciplinarnog pristupa u području zaštite okoliša i održivog razvoja. Panelist međunarodnog energetskog foruma, Energija Mediterana 2020. – Mediteran i energetska sigurnost, bio je nastavnik sa Sveučilišta Sjever koji je govorio o poziciji hrvatskog LNG terminala u perspektivi budućih putova dobave plina.
Sveučilište je partner konferencije Energetski izazovi gradova i općina na kojoj se analiziraju teme vezane za energetsku održivost te se u fokus stavljaju energetski izazovi s kojima se nose gradovi i općine čiji se čelnici svakodnevno suočavaju s posljedicama energetske i financijske krize.
Jedan od načina na koji Sveučilište surađuje s gospodarstvom je kroz pružanje određenih usluga, kao npr. ovlaštenje za voditelja stručnih poslova iz područja zaštite okoliša, za što je suglasnost dobivena od Ministarstva zaštite okoliša i prirode.
Studenti Sveučilišta Sjever o održivim izvorima energije, tehnološkim inovacijama u energetskom sektoru te o načinima proizvodnje, prijenosa i skladištenja energije stječu znanja na brojnim kolegijima, a samo neki od njih su: Obnovljivi izvori energije kolegij koji se izvodi na više odjela, Ekološki i energetski dizajn proizvoda, Mjerenja u elektrotehnici, Energetska elektrotehnika i drugi.
Osim formalnim načinom obrazovanja, kroz kolegije, studenti znanje stječu sudjelovanjem na konferencijama i kroz terensku nastavu. Suradnja s najvećim hrvatskim proizvođačem solarnih panela, Solvisom, omogućila je studentima Odjela elektrotehnike, Odjela strojarstva i Odjela mehatronike da u sklopu terenske nastave kod njih dobiju dodatna znanja o upotrebi obnovljivih izvora energije i proizvodnji solarnih panela. Također, u sklopu terenske nastave studenti su posjetili tvornicu kablova Elka i tvornicu generatora i motora Končar GIM gdje su imali uvid na električne strojeve iznutra te način proizvodnje hidrogeneratora i turbogeneratora. Studenti Odjela elektrotehnike sudjelovali su na akademiji InnovaMare na kojoj su teme bile iz područja obnovljivih izvora energije, očuvanja okoliša, podvodne robotike i senzorike. U sklopu akademije, morali su osmisliti rješenje problema održivog razvoja u području morskih tehnologija te su po završetku konferencije dobili certifikat o pohađanju, ali i vrlo vrijedna nova znanja koja su usko povezana sa strukom za koju se obrazuju. Rad studentice na temu „How age and gender affect the carbon footprint of the population in Croatia“ ocijenjen je kao najbolji radu u sekciji Renewable Energy Technology and Emission Reduction na konferenciji 4th Asia Conference on Renewable Energy And Environmental Engineering.