Studenti elektrotehnike i mehatronike Sveučilišta Sjever aktivno sudjelovali na InnovaMare akademiji u Šibeniku

U sklopu međunarodnog strateškog projekta Italy-Croatia cross-bordercooperation program organizirana je ovog mjeseca u Šibeniku akademija InnovaMare kao projektna aktivnost s pet edukativnih radionica za studente prikladnih studija, a održana je na engleskom jeziku. Na njoj su sudjelovali i studenti Sveučilišta Sjever i to tri studenta druge godine stručnog prijediplomskog studija elektrotehnike-Sebastijan Vincek, Marko Švaco i Robert Grmovšek, te tri studenta s treće godine stručnog prijediplomskog studija mehatronike-Maja Radovanović, Patrik Dvorski i Josip Knežević. Studenti Sveučilišta Sjever nazočili su svim predavanjima i radionicama u pratnji doc. dr. sc. Dunje Srpak.

Teme na predavanjima bile su iz područja obnovljivih izvora, očuvanja okoliša, podvodne robotike i senzorike, što je vrlo blisko studentima studija elektrotehnike i mehatronike Sveučilišta Sjever. Nakon predavanja vezanih za digitalnu transformaciju plave ekonomije, studenti su, radeći po grupama, pokušali u kratkom vremenu osmisliti i prezentirati rješenje za neki od problema održivog razvoja u području morskih tehnologija poput prevelikog izlova ribe, smanjenja zagađenja, sakupljanja otpada ili očuvanja koraljnih grebena. Uz primjenu novih tehnologija snimanja podmorja podvodnim robotima (ROV, AUV), potrebno je naknadno obraditi veliku količinu podataka / slika, pa su teme predavanja i zadataka za vježbu obuhvaćala i strojno učenje, umjetnu inteligenciju, te digitalne blizance. Na kraju, uz prezentaciju uživo, studenti su postavljali i konkretna pitanja vezana za inovacije i korištenje novih tehnologija. Na završnoj konferenciji svečano su studentima uručeni certifikati o pohađanju Akademije, a osim što su stekli dodatna znanja, kompetencije i vještine usko povezane sa strukom za koju se obrazuju, imali su priliku ostvariti kontakte s kolegama studentima i nastavnicima s drugih srodnih fakulteta, te predstavnicima tvrtki koje se bave inovacijama iz Hrvatske i inozemstva.