SDG 6: ČISTA VODA I SANITARNI UVJETI – Osigurati sanitarne uvjete i pristup pitkoj vodi za sve

Republika Hrvatska se ponosi podatkom da ima najviše dostupne pitke vode po stanovniku u Europskoj uniji, ukupno 29.200m3. Važnost tog podatka prepoznata je i na Sveučilištu Sjever, pa studenti o vrijednosti i zaštiti vode uče na nizu dostupnih kolegija.

Studenti Odjela za zaštitu okoliša, recikliranje i ambalažu u svoje kolegije imaju implementiranu zaštitu i očuvanje voda. Neki od tih kolegija na spomenutom odjelu su Zaštita okoliša na kojem je jedan od ishoda učenja „Valorizirati sastavnice okoliša (tlo, voda, zrak…) te prepoznati njihove mjere zaštite, Upravljanje otpadom na kojem je jedna od nastavnih jedinica „Procjena vode; karakteristike i obrada”, Razvoj modela složenih sustava u zaštiti okoliša na kojem je studentima obvezna literatura „Modeliranje informacijskih sustava za zaštitu površinskih voda”, Okoliš i održiv razvoj na kojem je ishod učenja „Valorizirati zagađenja tla, vode i zraka te predložiti adekvatne mjere za njihovu zaštitu” te Ekologija i ambalaža na kojem je ishod učenja „Osmisliti način očuvanja ili čišćenja zraka, vode ili hrane s obzirom na zadani kontaminant”.

Na drugim odjelima studenti također uče o očuvanju vode i sanitarnim uvjetima, pa su aktivni kolegij: Hidrologija, Vodoopskrba i odvodnja, Zaštita okoliša, Zaštita i pročišćivanje voda, Vodni sustavi, Higijena i sanitacija, Kontrola kakvoće i sigurnosti hrane, Zaštita okoliša i prirode i Modeliranje otvorenih vodotoka.

Već spomenuta knjiga „Modeliranje informacijskih sustava za zaštitu površinskih voda” u nakladništvu je Sveučilišta Sjever, a autori su profesori istoimenog Sveučilišta.

Profesori Sveučilišta Sjever na 1st European GREEN Conference održali su pozvana predavanja na temu „Glacial terminus and lake inventory using earth observation dana – a case study of Bhutan Himalaya” i „Environment & water worldwide-interaction & connection”.

Predstavnici odjela za Geodeziju i geomatiku sudjelovali su na prezentaciji hrvatsko-slovenske-izraelske vodokomunalne suradnje, održane u organizaciji Hrvatskog društva za zaštitu voda u suradnji s Veleposlanstvom Republike Sloveniji i Veleposlanstvom Države Izrael, na temu „Uspostava sustava optimizacije rada i kontrole kvalitete upravljanja, te brze i masovne detekcije curenja vode – upravljanje gubicima vode u vodoopskrbnim sustavima, sustavima odvodnje, na nasipima i branama za obranu od poplava s mogućnošću proširenja na detekciju vlažnosti tla u blizini kritične infrastrukture Republike Hrvatske”. Tijekom prezentacije Sveučilište se predstavilo s projektom digitalne infrastrukture u kojem je sudionik, a koji je iznimno važan u razvoju svake sredine jer omogućava kontinuirano povećanje kvalitete održavanja i upravljanja vodama te prati Provedbu europskog zelenog plana i dio „Green” i „Blue” smjernica.

Važan ugovor o suradnji potpisalo je Sveučilište s Carlsberg Croatia. Potpisivanjem navedenog ugovora, studenti imaju mogućnost obavljanja studentske prakse i povezivanja kroz druge projekte. Osim studenata Odjela prehrambene tehnologije, ova suradnja je važna i za Odjel ambalaže, recikliranja i zaštite okoliša pa su u sklopu kolegija Upravljanje okolišem studenti imali priliku vidjeti kako globalna kompanija upravlja okolišem i kako se uspješno usklađuje s europskom zelenom energetskom tranzicijom. Također su studenti učili o procesu obrade otpadne vode i kako kompanija doprinosi zaštiti okoliša koristeći zadnje ispirne vode za ponovna ispiranja te skupljanjem CO2 s fermentacije za daljnju uporabu.

U sklopu suradnje Odjela za geodeziju i geomatiku te Odjela za graditeljstvo Sveučilišta Sjever, odrađena su zajednička terenska istraživanja rijeke Plitvice. Osim studenata i profesora Sveučilišta, na istraživanjima su sudjelovali i sudionici Erasmus mobilnosti s Faculty of Mechanical Engineering, University of Prishtina te studentica iz Ukrajine koja je na Erasmus mobilnosti na Odjelu za graditeljstvo.

Studentica Odjela za ambalažu, recikliranje i zaštitu okoliša sudjelovala je na konferenciji „Voda na dlanu” na kojoj je ključna tema bila oprema, uređaji i sustavi postrojenja za osiguranje vrhunske kvalitete i čistoće vode već na izvorištu, bez obzira na to o kakvoj se vodi radi.

Da Sveučilište prepoznaje važnost očuvanja voda govori u prilog da je od 2023. godine jedan od pokrovitelja konferencije „Vode u osjetljivim i zaštićenim područjima” koju organizira Hrvatsko društvo za zaštitu voda i Europsko udruženje za vode, dok su djelatnici Sveučilišta članovi Znanstvenog i Organizacijskog odbora konferencije. U okviru navedene konferencije održana je radionica na temu „Integralno upravljanje otpadnim vodama – od razine kućanstva do sagledavanja problema u cijelom slivnom području” i okrugli stol koji se odnosio na pravni okvir zaštićenih i osjetljivih područja.