SDG 10: SMANJENJE NEJEDNAKOSTI - Smanjiti nejednakost unutar pojedine države i izmeđudržava

Sveučilište Sjever predano radi na smanjenju nejednakosti među studentima i zaposlenicima kroz različite inicijative i politike koje osiguravaju jednake prilike za sve. Stipendijama, posebice onima namijenjenima studentima slabijeg imovinskog statusa, ali i kroz mentorsku podršku, Sveučilište nastoji pomoći studentima iz socijalno osjetljivih skupina kako bi svima omogućilo jednaku dostupnost obrazovanja. Nadalje, Sveučilište promovira raznolikost i inkluzivnost unutar akademske zajednice, čime se stvara podržavajuće okruženje u kojemu se svi studenti i zaposlenici mogu profesionalno i osobno razvijati, neovisno o njihovim individualnim razlikama.

Sveučilište Sjever je usvojilo Plan rodne ravnopravnosti koji je usklađen sa Strategijom za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025. Europske unije, uzimajući u obzir postojeću strukturu Sveučilišta i postojeće pravne akte osobito u sferi zapošljavanja. Plan uključuje mjere i aktivnosti koje će pridonijeti ispunjenju navedene Strategije. Cilj plana je borba protiv svake diskriminacije među zaposlenicima, vanjskim suradnicima i studentima Sveučilišta Sjever bez obzira na njihov spol, rasu, etničku pripadnost, nacionalno podrijetlo, jezik, vjeru, uvjerenja, funkcionalne sposobnosti, seksualnu orijentaciju, rodni identitet i dob.

U sklopu Sveučilišta djeluje Odjel za razvoj karijera (alumni), potporu studentima i cjeloživotno učenje u kojem je zaposlena osoba koja je koordinator i podrška studentima s invaliditetom, te je ona ujedno i Gestalt psihoterapeut. Također, koordinatorica je i osoba s invaliditetom, stoga vrlo dobro poznaje potrebe osjetljivih skupina i svi joj se mogu obratiti u Ured ili putem e-pošte i telefona. Dokaz da Sveučilište brine o osobama s invaliditetom je i to što je sva infrastruktura prilagođena njihovim potrebama. Stoga, sve zgrade Sveučilišta imaju pristupne rampe za osobe s invaliditetom, posebno naznačene oznake za slijepe osobe, prilagođene dvorane, sanitarni prostor i lift namijenjen osobama s invaliditetom. Nadalje, u sklopu Sveučilišta su i posebno označena parkirna mjesta samo za osobe s invaliditetom, a u zgrade Sveučilišta je dozvoljen ulazak i psima vodičima.

Dva najvažnija akta kojima Sveučilište promiče načela i vrijednosti te kojima su zagarantirana prava svih pojedinaca, poštovanje svake osobe i njezinog dostojanstva jesu Etički kodeks i Pravilnik o radu. Svi članovi sveučilišne zajednice dužni su se ponašati prema načelima jednakosti i pravednosti te im nije dopušten niti jedan oblik diskriminacije, zlostavljanja ili uznemiravanja. Osim navedena dva akta, svi zaposlenici moraju se pridržavati Pravilnika o stegovnoj i materijalnoj odgovornosti zaposlenika i zaštiti imovine Sveučilišta, dok se studenti moraju pridržavati Pravilnika o stegovnoj odgovornosti studenata. Oba pravilnika jasno naglašavaju koju odgovornost imaju zaposlenici, a koju studenti te su za prekršaje, previđene kasne koje su unutar istih također raspisane.

Sukladno Odluci o uvjetima napredovanja, visini školarine i načinu plaćanja školarine za više godine prijediplomskih i diplomskih studija u akademskoj godini 2022./2023. redoviti studenti s utvrđenim 60 %-tnim i većim tjelesnim oštećenjem i studenti koji dolaze iz sustava alternativne skrbi koji su stekli najmanje 30 ECTS bodova, ne participiraju u cijeni školarine prilikom upisa, odnosno višu godinu upisuju bez plaćanja školarine, dok izvanredni studenti participiraju u cijeni školarine 50 % od ukupnog iznosa školarine.

U sklopu Studentskog zbora djeluje studentski pravobranitelj koji je odabran većinom glasova iz članova Skupštine Studentskog zbora. Studentski pravobranitelj prima pritužbe koje se odnose na njihova prava, savjetuje studente o načinu ostvarivanja prava, brine o zakonitosti provedbi izbora te izvršava druge obaveze koje proizlaze iz Statuta Studentskog zbora i Zakona o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama.

Još jedan od načina borbe protiv nejednakosti kroz obrazovanje je uključivanje studenata u kolegije kao što su Društveno odgovorno poslovanje, Komunikacija i socijalna inkluzija, Rodni stereotipi i novinarstvo, Pristup osobama s invaliditetom, Komunikacija s ranjivim skupinama.

U cilju suradničkog i iskustvenog učenja, održavaju se edukativne radionice, pa je primjerice održana radionica kako bi se studente dodatno senzibiliziralo o obilježjima likovnog izričaja osoba s invaliditetom. Dvije radionice su održane s volonterima i predstavnicima društvenog poduzeća KopriVITA, u sklopu Udruge „Bolje sutra”. Volonteri s Odjela prehrambene tehnologije sudjelovali su na manifestaciji „Božićna bajka” tijekom koje su prikupljali sredstva za podizanje kvalitete života osoba s invaliditetom koja su uručili Udruzi osoba s invaliditetom „Bolje sutra”.

U okviru projekta „Petica za prihvaćanje različitosti” koji je sufinanciralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, studenti Sveučilišta Sjever sudjelovali su u radionici „Pomaknimo granice prihvaćanja” tijekom koje su sudjelovali u praktičnoj vježbi komunikacije i ophođenja s osobama s oštećenjima vida, a približen im je i način komunikacije s osobama različitih vrsta tjelesnih oštećenja. U sklopu ZnakoFesta, studenti Odjela sestrinstva sudjelovali su na predavanju „Prepoznaj HZJ kad ga (ne) vidiš” čime im je približen znakovni jezik i upoznalo ih se sa zajednicom osoba s oštećenjem sluha. Odjeli sestrinstva i fizioterapije godinama uspješno surađuju s Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba Dodir, a ovo je samo jedno u nizu uspješnih predavanja održanih u suradnji s navedenim savezom.