U okviru kolegija Komunikacija s ranjivim skupinama na OJ održana radionica udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“

U okviru izbornog predmeta Komunikacija s ranjivim skupinama kojem je nositeljica izv. prof. dr. sc. Željka Bagarić na diplomskom studiju Odnosi s javnostima u Sveučilišnom centru Varaždin proteklog su vikenda održane dvije zanimljive praktične radionice, u cilju suradničkog i iskustvenog učenja, te dodatne senzibilizacije studenta o obilježjima likovnog izričaja osoba s invaliditetom, kao i afirmacije novih sustava vrijednosti temeljem primjera dobre prakse pomažućih profesija, odnosno, predstavnika ranjivih skupina. Gostujuće predavanje i radionicu izrade tjestenine s koprivom studentima su održali volonteri i predstavnici društvenog poduzeća KopriVITA u okviru Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice, predvođeni predsjednicom udruge Marijom Mraz.

KopriVITA je društveno poduzeće, formalno osnovano 2021. godine u cilju zapošljavanja osoba s invaliditetom i pripadnika drugih marginaliziranih društvenih skupina, te proizvodnje prehrambenih i drugih proizvoda s dodatkom koprive. „U KopriVITA-i vjerujemo da svatko može svoju zajednicu i svijet u kojemu živi, bio on malen ili velik, učiniti boljim i ljepšim. Osobe s invaliditetom ili drugim poteškoćama, oni na rubovima društva ili oni kojima se na tržištu rada iz bilo kojeg razloga jednostavno ne daje prilika – nisu iznimka. Svatko zaslužuje priliku da radi, doprinosi, brine za sebe i osjeća se korisnim, jer to je put prema samopoštovanju, samopouzdanju i, možda najvažnije, samostalnosti. Upravo je samostalnost ono do čega osobe s invaliditetom u svom životu najteže dolaze, a posao može biti prvi korak prema novom životu i stvaranju nove, dodane vrijednosti zajednice.“, istaknula je predsjednica Udruge Bolje sutra Marija Mraz, dodajući kako je Udruga do sada pokrenula i provodi brojne uspješne projekte. Uz gđu Mraz, studentima se obratila i Ksenija Krušelj, konzultantica za obrazovanje odraslih, uvodeći ih u promišljanje i zanimljivu raspravu temeljem brošure "Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom" koju je izdao Hrvatski savez udruga tjelesnih invalida. Radionica je pod vodstvom i uz pomoć gošća Martine Lončar i Jelene Zimet protekla u radnoj i doista veseloj atmosferi, a vidno zainteresirani studenti osim što su imali prilike sudjelovati u proizvodnom procesu i kušati tjesteninu s koprivom, rado su je ponijeli svojim ukućanima kao vlastiti uradak. Vrlo uspješnoj provedbi i facilitaciji radionice su doprinijeli i Viktorija Bedeković, volonterka udruge „Bolje sutra“ i Vladimir Bedeković koji se pobrinuo za logistiku. „Zahvaljujemo na ovom vrlo edukativnom gostovanju svim predstavnicima udruge „Bolje sutra“ i veselimo se novim prilikama za suradnju na Sveučilištu Sjever“, zaključila je izv. prof. dr. sc. Željka Bagarić.

• Kategorija: oj