SDG 1: SVIJET BEZ SIROMAŠTVA – Iskorijeniti siromaštvo svugdje i u svim njegovim oblicima

Svojim aktivnostima usmjerenim prema socijalnoj osjetljivosti i profesionalnom razvoju studenata svih generacija, Sveučilište Sjever doprinosi ostvarivanju globalnog cilja smanjenja siromaštva. Kroz financijsku podršku, projekte usmjerene na obrazovanje, aktivnosti volontiranja i prepoznavanje potreba onih najranjivijih skupina, Sveučilište Sjever, kao i svi njegovi zaposlenici i studenti, kontinuirano rade na stvaranju boljeg i pravednijeg svijeta.

OBRAZOVANJE I ISTRAŽIVANJE

Sveučilište Sjever, prepoznaje važnost kontinuiranog ulaganja u edukaciju i profesionalni razvoj svojih studenata. Ulaganje u znanja i razvoj jedan su od ključeva u borbi protiv siromaštva jer se tako osiguravaju jednake mogućnosti zapošljavanja i kontinuirani stručni napredak.

Važnost buđenja socijalne osjetljivosti kod studenata vidljiva je kroz činjenicu da Sveučilište gotovo na svim smjerovima ima kolegij koji im pruža znanja iz društvene odgovornosti te se dotiče socijalnih aspekata društva. Tako se izvode kolegiji kao što su Socijalno poduzetništvo, Društveno odgovorno poslovanje, Odnosi s javnošću i društveno odgovorno poslovanje, Komunikacija i socijalna inkluzija te Higijena i socijalna medicina.

Kako bi studenti u budućnosti lakše našli posao, Tjedan Karijera – UNIN Connect Week, ključni je događaj na Sveučilištu Sjever koji svake godine okuplja više od sto predstavnika tvrtki i ustanova iz cijele Hrvatske. Ovim događajem je studentima omogućeno stjecanje vrijednih znanja i povezivanje s potencijalnim poslodavcima. Studenti tijekom tjedna sudjeluju u raznim radionicama, predavanjima, panel-diskusijama te aktivnostima vezanima za umrežavanje s poslodavcima.

Svojim studentima, ali i zaposlenicima, Sveučilište Sjever osigurava besplatan Eduroam internet unutar cijelog Sveučilišta. Usluga Eduroam je sigurna, jednostavna i potpuno besplatna za krajnjeg korisnika. Osiguravanjem besplatnog (Wi-Fi) interneta i omogućavanjem besplatnog pristupa obrazovnim sadržajima, Sveučilište dodatno smanjuje digitalni jaz i omogućava pristup svim obrazovnim sadržajima. Takvim pristupom Sveučilište nastoji smanjiti troškove studiranja i studiranje učiniti financijski prihvatljivijim svim studentima, neovisno o njihovom financijskom statusu.

Sveučilište objavljuje i svoj vodič za buduće studente „Studiraj na Sjeveru – Varaždin”, jedno izdanje za Sveučilišni centar u Varaždinu i drugo izdanje „Studiraj na Sjeveru – Koprivnica” za Sveučilišni centar u Koprivnici, s ciljem upoznavanja srednjoškolaca sa svim dostupnim programima i pojednostavljivanjem prelaska iz sustava srednjoškolskog obrazovanja u sustav visokoškolskog obrazovanja. Osim brošure i Dana otvorenih vrata, sveučilište je tijekom cijele godine otvoreno za posjet maturantima i ostalim zainteresiranima, stoga su i učenici Tehničke škole u Čakovcu posjetili Sveučilište gdje su imali priliku vidjeti laboratorije, upoznati se s profesorima i predavačima te svim studijskim programima.

U sklopu Sveučilišta djeluje Odjel za razvoj (alumni) karijera, potporu studentima i cjeloživotno učenje koji kroz brojne aktivnosti pruža pomoć pri profesionalnoj orijentaciji i individualnom savjetovanju. Kao podršku u profesionalnoj orijentaciji, istoimeni ured je organizirao besplatnu radionicu „Primljeni ste!” na kojoj se studente educiralo u pisanju životopisa, motivacijskih pisama, traženju posla i psihološkom testiranju za posao. U sklopu navedenog ureda djeluje koordinatorica i podrška studentima s invaliditetom koja je ujedno Gestalt psihoterapeut pa joj se studenti mogu obraniti za psihološku pomoć.

STUDENTI I DRUŠTVENI DOPRINOS

Studenti Sveučilišta Sjever imaju se priliku prijaviti na brojne natječaje za stipendije koje dodjeljuje Sveučilište, ali i lokalna zajednica u suradnji sa Sveučilištem.

Kroz različite oblike potpora, Sveučilište Sjever podržava studente slabijeg socioekonomskog statusa. Svake godine Sveučilište raspisuje natječaj u kojem dodjeljuje potpore studentima slabijeg socioekonomskog statusa u iznosu od 1.000,00 EUR, a u akademskoj godini 2022./2023. dodijeljene su stipendije u iznosu od 8.000,00 EUR za postignut uspjeh u prethodnoj akademskoj godini. Sveučilište Sjever uspješno surađuje i s Gradom Koprivnicom koji je u 2023. godini stipendirao 20 redovitih studenata, također u iznosu od 1.000,00 EUR, na studijima povezanima s održivošću.

Odlukom Senata Sveučilišta svi redoviti studenti koji su ostvarili manje od 30 ECTS bodova u prethodnoj akademskoj godini i izvanredni studenti s utvrđenim 60 %-tnim i većim tjelesnim oštećenjem te studenti koji dolaze iz sustava alternativne skrbi participiraju u cijeni školarine 50 % od ukupnog iznosa školarine, dok redoviti studenti koji su stekli 30 ECTS bodova ne participiraju u cijeni školarine. Ovakvom brigom o studentima, Sveučilište Sjever pokazuje kako redovito prepoznaje potrebe zajednice te želi obrazovanje učiniti dostupno svima.

U razdoblju od 1. listopada 2022. do 30. rujna 2023. godine uveden je pilot-projekt povoljnijeg prijevoza redovnih studenata. Kroz navedeni projekt studentima je omogućeno da po jedinstvenoj cijeni mjesečne karte od 9,95€ neograničeno koriste željeznički prijevoz. Pilot-projekt obuhvaća neograničena svakodnevna putovanja vlakom od mjesta stanovanja do mjesta studiranja i povremena putovanja, a cilj mu je doprinijeti povećanju mobilnosti studenata, zaustavljanju iseljavanja u urbane sredine i podršci demografskoj revitalizaciji, poboljšanju životnog standarda građana i poticanju korištenja željezničkog prijevoza.

Iako su volonteri aktivni, ne propuštaju priliku da se kontinuirano educiraju, a Sveučilište ih u tome podupire organiziranjem raznih predavanja te je u tu svrhu ravnateljica Društva Crvenog križa Varaždinske županije održala predavanje na temu „Razvoj i poticanje volonterstva na području djelovanja Varaždinske županije”.

Sveučilište redovito daje i stipendije za izvrsnost, te je u akademskoj godini 2022./2023. dodijeljeno 19 stipendija u kategoriji uspješnosti studiranja, od čega 12 na prijediplomskom i 7 na diplomskom studiju.

Osim financijske pomoći, poseban se naglasak stavlja na brojne humanitarne akcije profesora i studenata kroz volonterske aktivnosti. Tako su studenti i profesori Odjela za sestrinstvo podržali rad udruge „Uz tebe sam” sudjelujući na božićnim i humanitarnim priredbama čiji je prihod od ulaznica bio namijenjen nastavku terapije za djecu s teškoćama u razvoju. Također, studenti istoimenog odjela volontirali su u udruzi „Ludbreško sunce” i „Specijalnoj bolnici za kronične bolesti dječje dobi” u Gornjoj Bistri. Osim božićnih poklona, donacije potrepština koje će im olakšati svakodnevicu, pripremili su i novčanu donaciju.

Darivanje tu nije stalo, pa su volonteri prve godine prijediplomskog studija Sestrinstva prikupili novčane donacije i kupili potrepštine za Udrugu udomitelja Varaždinske županije „Zipka”, a studenti treće godine prijediplomskog i prve godine diplomskog studija Sestrinstva samostalno su napravili čestitke i uz košare pune voća posjetili Dom za starije i nemoćne osobe Varaždin. Studenti druge godine prijediplomskog studija posjetili su bolesnike u Službi za plućne bolesti i TBC Klenovnik, dok su studenti druge godine diplomskog studija posjetili i darivali djecu i mlade u SOS dječjem selu Lekenik.

Redovite akcije dobrovoljnog darivanja krvi koje se organiziraju na Sveučilištu, još su jedan vid doprinosa zajednici i način na koji svi naši zaposlenici i studenti pokazuju međusobnu solidarnost, ali i solidarnost sa zajednicom.

 

POSLOVANJE

Studentski zbor Sveučilišta Sjever redovitim raspisivanjem natječaja za financiranje studentskih programa potiče i omogućuje studentima razvoj projekata koji se financiraju iz sredstava Zbora. Na natječaj se mogu javiti studenti pojedinci, studentske inicijative, studentske udruge te ostale organizacije koje djeluju na Sveučilištu Sjever. U akademskoj godini 2022./2023., Studentski zbor je raspisao natječaj za dodjelu ukupno 14.733,00 EUR.

Unutar Sveučilišnog centra Koprivnica otvoren je novi studentski restoran i cafe-bar koji pruža usluge subvencionirane prehrane studenata što je još jedan način na koji Sveučilište brine o svojim studentima i doprinosi smanjenju njihovih životnih troškova.

Na dvije lokacije djeluje Sveučilišna knjižnica, u kojoj studenti imaju pristup brojnoj literaturi potrebnoj za njihovo studiranje, ali i drugim vrstama knjižnične građe. Uz pravo posudbe sve knjižnične građe, studentima je dostupno besplatno korištenje i drugih knjižničnih usluga. Za radnog vremena, osim za studente, knjižnica je otvorena i za javnost. Također, studenti imaju pravo na besplatno karijerno savjetovanje, savjetovanje vezano za osobni razvoj i akademske potrebe, savjetovanje za razvoj kompetencija i vještina, te besplatno psihološko savjetovanje, a sve u sklopu Ureda za razvoj karijera, potporu studentima i cjeloživotno učenje.