SDG 15: OČUVANJE ŽIVOTA NA KOPNU - Očuvati, obnavljati i promicati održivo korištenje kopnenih ekosustava, održivo upravljati šumama, spriječiti širenje pustinje, zaustaviti i obrnuti proces degradacije tla te spriječiti uništavanje biološke raznolikosti
Na očuvanju života na kopnu studenti Sveučilišta Sjever najviše su aktivni na Odjelima Logistike i održive mobilnosti te Zaštite okoliša, reciklaže i ambalaže. Prijediplomski i diplomski studij Logistike i održive mobilnosti je interdisciplinaran te je koncipiran na području tehničkih i društvenih znanosti. Studij stavlja naglasak na održive modove transporta/prijevoza/prometa, poticanje pješačenja i vožnje bicikala te uporabu javnog/masovnog prometa, ali i automatiziranim/robotskim sustavima u skladištenju. Tako potiče studente i okolinu na ekonomičan i jednak pristup za sve sudionike u prometu. Na prijediplomskom studiju Zaštite okoliša, recikliranja i ambalaže stječu se znanja i vještine iz zelenih tehnologija i energije, menadžmenta okoliša, monitoringa i inspekcije okoliša, te laboratorijskog istraživanja. Uz nastavu na kolegijima studente se podučava izvođenju rješenja iz zaštite okoliša, recikliranja i inženjerstva ambalaže te se razvija kritička svijest o okolišu. Nakon završetka studija studenti će biti osposobljeni strateški promišljati, moći će procjenjivati kvalitetu i primjenjivati znanja vezana za napredne tehnike ekologije i prerade materijala te projektiranja i oblikovanja ekološko prihvatljive ambalaže.
Unutar svojih znanstveno-istraživačkih projekata koje financira Sveučilište, nastavnici doprinose očuvanju života na kopnu. Neke od istraživačkih tema su „Primjena metoda umjetne inteligencije za evaluaciju procesa i korištenja obnovljivih izvora energije”, „Digitalni blizanci i pametni gradovi”, „Energetska i konstrukcijska optimizacija niskoakumulativnih objekata s energetskim sustavom korištenja zelene energije”.
U sklopu Sveučilišnog centra u Koprivnici, zasađen je voćnjak, a studenti Prehrambene tehnologije zaduženi su da brinu o voćnjaku. Na kraju studija, a uz znanje stečeno na studiju, studenti moraju od voćki koje uzgoje napraviti zdravstveno ispravan prehrambeni proizvod. Osim toga, studenti su sadnjom novih stabala isti voćnjak revitalizirali te su uz donaciju komposta od Komunalnog poduzeća Komunalac d. o. o. osigurali podlogu za dobar rast voćaka i još jednom pokazali svoju društvenu odgovornost.
Osim studenata na navedenim studijima, znanja o ekologiji i očuvanju života na zemlji u temama završnih radova često obrađuju i studenti ekonomije, dizajna, poslovanja i menadžmenta. Stečena znanja nerijetko prenose na svoje završne i diplomske radove pa su pojedine teme obrađivale standarde ekološke poljoprivredne proizvodnje, ekološke aspekte parkiranja automobila, urbani uzgoj, cikloturizam, ekološke automobile, energetsku obnovu i dr.
Sveučilište u oba centra razvrstava otpad, pa su u tu svrhu postavljene kante za razvrstavanje otpada u svakoj zgradi i kontejneri za razvrstavanje otpada na vanjskom prostoru Sveučilišta. Također, na cijelom kampusu u Sveučilišnom centru Varaždin, kao i u Sveučilišnom centru Koprivnica postavljena je LED rasvjeta, a ispred Sveučilišnog centra u Varaždinu postavljena je i solarna klupa za punjenje mobilnih telefona.