3D&D UNIN Meetup na Sveučilištu Sjever okupio najbolje stručnjake iz područja 3D tehnologija i dizajna

Sveučilište Sjever jedino je Sveučilište u Hrvatskoj koje je prepoznalo 3D računalnu grafiku, dizajn  i razvoj računalnih igara

Vrhunski i eminentni stručnjaci iz područja 3D tehnologija i dizajna u srijedu, 25. travnja 2018. u Sveučilišnom centru Varaždin sudjelovali su na prvom 3D&D UNIN Meetup!u organizaciji Odjela Multimedija, oblikovanje i primjena Sveučilišta Sjever te tvrtke DD3D. Ovaj stručni skup s temom 3D računalne grafike koja obuhvaća simulatore automobila i brodova, proširenu i virtualnu stvarnost (VR i AR) te naprednu vizualizaciju arhitekture, kao i 3D računalne igre s naglaskom na domaće, ali i međunarodno priznate Unity3D i Unreal razvojne platforme zainteresirao je brojne studente ali i ostale prisutne koji su tijekom cijelog dana mogli iz prve ruke čuti primjere i osobna iskustva najboljih stručnjaka u tom području, a to su redom bili: Mate Rimac (CEO Rimac automobila), Damir Antolović, voditelj UX dizajna u Rimac automobilima, Dejan Kober (DD3D) koji je ujedno bio i suorganizator stručnog skupa, zatim Marko Pavlović (Marko Pavlović desing), Davor Hunski (CroTeam), Elvis Blaženčić (RAM Studio), Kruno Knezić (First Layer) te predavač i suorganizator, dr. sc. Andrija Bernik (Sveučilište Sjever).

Prije samog početka stručnog skupa, uprava Sveučilišta Sjever održala je s Matom Rimcem (CEO Rimac automobila) kratak sastanak i upoznavanje sa studijskim programima i laboratorijima Sveučilišnog centra Varaždin. Osim navedenog raspravljalo se i potrebama gospodarstva, nužnim kompetencijama studenata, prilagodbi studijskih programa realnim potrebama tržišta rada te o mogućnostima suradnje.

Stručni skup je službeno otvorio prorektor Sveučilišnog centra Varaždin izv. prof.dr.sc. Damir Vusić istaknuvši važnost područja vizualizacije i primjene 3D tehnologije koje je danas prisutno gotovo u svim sektorskim granama: „Odlučili smo organizirati ovaj stručni skup na Sveučilištu Sjever jer od ove jeseni kreće novi diplomski studijski program u području Multimedije koji upravo u svom kurikulumu ima integrirana mnoga područja koja su i tema 3D&D UNIN Meetup-a.  Sveučilište Sjever svojim se nastojanjima želi približiti gospodarstvu i svim onim potrebama koje su prisutne na tržištu radne snage danas. Sveučilište Sjever je malo i mlado Sveučilište, i premda smo u smislu brojki relativno mali na tržištu obrazovanja, snagom, željom i htijenjem prije svega smo pri vrhu visokog obrazovanja u cijeloj Hrvatskoj. Sveučilište Sjever je postalo centar STEM visokog obrazovanja u sjevernoj Hrvatskoj, preko 90% studenata koji studiraju na našem Sveučilištu upravo su u STEM području. Mi doista želimo kroz suradnju s gospodarskim sektorom stvoriti kompetentne stručnjake koji će podići konkurentnost gospodarstva sjevera Hrvatske na domaćem, ali i na širem tržištu. Želimo da upravo kroz ovakva predavanja kao što su na ovom stručnom skupu, dobiju osobna iskustva i primjere iz prve ruke i doista sam sretan što nam se danas toliko stručnjaka pridružilo. Sveučilište Sjever će se truditi da kao partner gospodarstvu bude stvaratelj visoko tehnološkog inovacijskog društva na sjeveru Hrvatske i da što veći broj mladih ostaje u Hrvatskoj, a da uvjeti koje će im gospodarstvo pružiti za rad budu bolji i kvalitetnije plaćeni.“

Mate Rimac, CEO Rimac automobila prvi je od svih predavača održao predavanje na temu VR u automobilskoj industriji. Na samom početku, pred mnoštvom zainteresiranih Mate Rimac je prikazao razvoj njegove tvrtke, Rimac automobili, od samih početaka pa sve do danas s naglaskom na tehnološkim inovacijama.

Nakon Mate Rimca predavanje je održao Damir Antolović, voditelj UX dizajna u Rimac automobilima koji je predstavio trendove dizajna u automobilskoj industriji i pokazao projektni pristup razvoja od koncepta do finalnog proizvoda s posebnim naglaskom na rad same tvrtke Rimac automobili. Sljedeći na redu bio je Marko Pavlović, samostalni industrijski dizajner koji je prisutnima na zanimljiv način predstavio kreativne proces i druge izazove povezane s razvojem i komercijalizacijom novih proizvoda te je predstavio projekte poput studentskog zadatka koji je prerastao u globalni proizvod, ali i tek realiziran sustav transportne ambalaže za rasvjetna tijela Arigato i Baluna koja se proizvode u Hrvatskoj.

Dejan Kober, osnivač tvrtke DD3D, ujedno i suorganizator stručnog skupa upoznao je publiku s poviješću i uslugama koje tvrtka DD3D nudi te primarno, s primjenom njihovih usluga i 3D tehnologija u pomorskoj industriji koja im je  primarna sfera poslovanja. Osim s 3D vizualizacijskim tehnologijama, upoznao je prisutne i s primjenom Augmented reality tehnologija na polju marketinga, edukacije i virtualnih muzejskih izložba. Davor Hunski, jedan od osnivača CroTeama ili popularno zvan „otac hrvatske industrije igara“ kroz svoje je predavanje upoznao publiku s nekim zanimljivim činjenicama te povijesnim razvojem igara i grafike korištene u kompjuterskim igrama te sa samim Croteam-om. Također je govorio i o kreativnim aspektima izrade igara te kako se danas izrađuju 3D asseti korišteni u njihovim naslovima s naglaskom na izradi njihovih popularnih video igara „The Serious Sam“ i „The Talos Principle“. Sljedeći predavač, Elvis Blaženčić kroz svoje je predavanje uključio nekoliko primjera iz raznih područja kojima se njegova tvrtka  RAM Studio bavi u vidu screen shotova raznih etapa modeliranja od samih koncepta (skice, nacrta), pa do teksturiranja te finalnih rendera uz nekoliko live video prezentiranih 3D modela i scena. Elvis Blaženčić je prisutnima objasnio kroz osnovne “How-to” smjernice, sadašnjim, ali i budućim korisnicima računalne grafike što je sve potrebno sagledati kada je riječ o 2D / 3D vizualizaciji. Kruno Knezić je u svojem predavanju „The Future of Making Things“ opisao način dizajniranja proizvoda pomoću algoritma kroz “Generative Design” i “Topology Optimization Design” alate te kako se izrađuju proizvodi kroz direktnu digitalnu proizvodnju pomoću aditivnih tehnologija 3D ispisa.

Zadnje predavanje na iznimno zanimljivom stručnom skupu održao je suorganizator, predavač dr.sc. Andrija Bernik, nositelj kolegija 3D modeliranje, Video animacija na Sveučilištu Sjever. On je u svojem predavanju stavio naglasak na pristup obrazovanju gdje se jedna ideja provlači kroz nekoliko semestara pa sve do završetka studiranja. „Čast mi je stajati ovdje ispred jedinog Sveučilišta u Hrvatskoj koje je prepoznalo i 3D računalnu grafiku, razvoj računalnih igara, 3D općenito kao dizajn što je odlično za nas ovdje na Sveučilištu i na sjeveru Hrvatske, no zapravo ne toliko dobro za ostatak Hrvatske te se nadam da studenti to znaju cijeniti ali i društvo općenito. Teme o kojima smo danas pričali teme su budućnosti koja ubrzano dolazi i kojoj smi se mi na Sveučilištu Sjever prilagodili i zbog toga smo ponosni.“ Dr.sc. Bernik prikazao je tom prilikom radove studenata koji su oduševili publiku i sve prisutne, prikazao je kako izgleda studij Multimedije, oblikovanja i primjene i koja sve znanja i kompetencije studenti na ovom studiju dobivaju. Dr.sc. Bernik također je pozvao studente na proaktivnost, hrabrost, obavljanje stručne prakse i na nužno usavršavanje kako bi nakon studija bili već „gotovi“ ljudi sa stečenim potrebnim kompetencijama za tržište rada.

Stručni skup 3D&D UNIN Meetup zatvorio je pročelnik Odjela Multimedija, oblikovanje i primjena, doc. art. Robert Geček izrazivši svoje zadovoljstvo održanim predavanjima i pritom je naglasio kako je ovo tek početak održavanja ovakvih i sličnih događaja na Sveučilištu Sjever.

Na stručnom skupu prisustvovao je i predsjednik Županijske gospodarske komore u Varaždinu Dragutin Gložinić, prodekan za poslovanje na Grafičkom fakultetu Zagreb; Nikola Mrvac, pojedini učenici 6. Osnovne škole Varaždin sa svojim profesorima te brojni drugi zainteresirani uzvanici i studenti.

Snimku 3D&D UNIN Meetup-a možete pogledati na ovom linku: https://www.youtube.com/watch?v=ataIsVdKBFY