Konferencija "Virtualni (ne)prijatelj" progovorila o izazovima digitalnog svijeta koji utječe na djecu i mlade

Na Konferenciji “Virtualni (ne)prijatelj,” održanoj 28. listopada 2024. u Osnovnoj školi Trnsko u Zagrebu, stručnjaci i predstavnici institucija raspravljali su o sveprisutnim izazovima digitalnog svijeta koji utječu na djecu i mlade. Konferenciju su organizirali udruga za mlade Media talenti uz podršku Sveučilišta Sjever, Carneta, AZOP-a i Hrvatske gospodarske komore, okupljajući stručnjake iz područja obrazovanja, pravosuđa i psihologije.

Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan otvorio je konferenciju naglašavajući izazove digitalnog doba, koje zahtijeva prilagodbu i pravni okvir zbog izloženosti mladih generacija internetu i mobilnim uređajima. Habijan je upozorio na važnost odgovornog pristupa digitalnim kanalima, posebno kada su u pitanju krađa podataka, cyberbullying i lažne vijesti. "Mobiteli su u rukama i sve mlađe djece", istaknuo je ministar, dodavši kako današnji brzi razvoj tehnologije zahtijeva neprestano prilagođavanje zakona, za razliku od prošlih vremena kada su zakoni trajali stoljećima.

Sudionici konferencije, među kojima su bili prof. socijalne pedagogije Maja Postoglu, predsjednica udruge Media talenti Silvia Vladić Vrban, odgojitelj Duško Ilijević, zamjenica pravobraniteljice za djecu Tanja Holjevac, klinička psihologinja Tanja Sever, Matija Kikelj sa Sveučilišta Sjever i Centra za kibernetičku sigurnost te zamjenik ravnatelja Carneta Ivan Šabić, podijelili su svoja razmišljanja i primjere iz prakse o utjecaju digitalnih tehnologija na djecu, adolescente i mlade.

Maja Postoglu, voditeljica županijskog stručnog vijeća za školske preventivne programe u posebnim ustanovama, istaknula je specifične izazove s kojima se suočavaju djeca s intelektualnim poteškoćama u digitalnom okruženju. Kako je objasnila, učenici s intelektualnim teškoćama često koriste društvene mreže, ali s ograničenim mogućnostima prosudbe, čime postaju laka meta za manipulacije i prijetnje poput online predatora. Postoglu je naglasila potrebu za edukacijom o sigurnosnim praksama prilagođenim ovoj ranjivoj skupini.

Matija Kikelj sa Sveučilišta Sjever osvrnuo se na utjecaj tehnologije na studente, ističući sve veću prisutnost "instant" odgovora i površnog pristupa informacijama. Iako su studenti tehnički vješti, pokazuje se zabrinjavajući trend sve kraće koncentracije i slabijeg kritičkog mišljenja, što se odražava na njihov akademski napredak i analitičku sposobnost. „U suvremenom online svijetu, koji je sve brži i hibridniji, formiraju se njihovi virtualni identiteti – identiteti koje sami grade na društvenim mrežama. Iako studenti tvrde da su svjesni razlike između virtualnog i stvarnog svijeta, njihovi stavovi i ponašanja nerijetko su pod utjecajem influencera, čak i na političkom polju“, upozorio je Kikelj.

Moderaciju konferencije vodila je Željka Perić iz udruge Media Talenti, koja je u završnom dijelu zaključila da je suradnja ključna za edukaciju o sigurnom ponašanju na internetu.

Kao nadogradnja konferenciji, održat će se radionice u odabranim osnovnim i srednjim školama diljem Zagreba, Zadra, Osijeka i Varaždina. Cilj ovih radionica je dodatno osnažiti učenike, nastavnike i roditelje, nudeći im konkretne alate i strategije za prepoznavanje i reagiranje na izazove online svijeta. Kroz praktične aktivnosti i interaktivno učenje, sudionici će dobiti priliku osposobiti se za sigurnu i odgovornu digitalnu navigaciju, prilagođenu potrebama suvremenog okruženja.

Galerija