Izv. prof. dr. sc. Bojan Đurin s Odjela za graditeljstvo sudjelovao na prestižnoj međunarodnoj konferenciji u Slovačkoj

Izv. prof. dr. sc. Bojan Đurin s Odjela za graditeljstvo Sveučilišta Sjever aktivno je sudjelovao na uglednoj međunarodnoj znanstvenoj konferenciji ''18th International Symposium on Water Management and Hydraulic Engineering (WMHE 2024)'' koja je održana od 10. do 14. rujna 2024. u Štrbskom Plesu u Slovačkoj. Konferencija, koja okuplja vodeće svjetske stručnjake iz područja upravljanja vodama i hidrauličkog inženjerstva, organizirana je u suradnji s više renomiranih europskih sveučilišta, uključujući Gdańsk University of Technology iz Poljske, Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu iz Hrvatske, Slovak University of Technology iz Slovačke, Ss. Cyril and Methodius University iz Sjeverne Makedonije, University of Natural Resources and Applied Life Sciences iz Austrije te Brno University of Technology iz Češke.

Ove godine, konferencija je okupila niz znanstvenika, istraživača i stručnjaka iz različitih područja koji su se usredotočili na najnovija istraživanja i inovacije u području upravljanja vodama, hidrauličkog inženjerstva, zaštite okoliša i održivog razvoja. Sudjelovanje izv. prof. dr. sc. Đurina bilo je od iznimne važnosti za Odjel graditeljstva Sveučilišta Sjever, čime je dodatno osnažena pozicija Sveučilišta na međunarodnoj znanstvenoj sceni.

Značajna izlaganja i međunarodna suradnja

Na konferenciji je izv. prof. dr. sc. Bojan Đurin sudjelovao s dva samostalna izlaganja: ''Assessment of Velocity Distribution and Turbine Power Output In Water Courses'' te ''Comprehensive Analysis Of River Velocity Data and Prediction Model Evaluation''. Ova su izlaganja izazvala velik interes među sudionicima konferencije, pridonoseći aktualnim raspravama o optimizaciji hidroenergetskih sustava i unapređenju modela predikcije toka rijeka.

Uz to, u poster sekciji konferencije predstavljen je rad ''Trend and Correlation Analysis of Groundwater Quality at the Bartolovec Wellfield in Croatia'', u kojem je izv. prof. dr. sc. Đurin bio koautor zajedno s doc. dr. sc. Markom Šrajbekom s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Uspješno su prikazani rezultati analize trendova i korelacija parametara kvalitete podzemnih voda, što je od ključne važnosti za očuvanje i upravljanje vodnim resursima u Republici Hrvatskoj.

Uključivanje studenata i akademski doprinos

Posebna vrijednost sudjelovanja izv. prof. dr. sc. Đurina na ovoj konferenciji očituje se i u aktivnom uključivanju studenata Odjela za graditeljstvo Sveučilišta Sjever u međunarodna znanstvena istraživanja. Studenti Andreja Šantatić (prijediplomski studij) i Mario Svrta (diplomski studij) sudjelovali su u istraživačkim projektima i koautorstvu radova, što predstavlja izvanrednu priliku za stjecanje praktičnih iskustava i međunarodnu afirmaciju već u ranijim fazama njihovog akademskog obrazovanja.

Kao autor, odnosno koautor u pet prihvaćenih radova, uz spomenute studente, aktivno su se uključili domaći i inozemni suradnici profesora Đurina s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Research Institute for Geo-Hydrological Protection, National Research Council (CNR), Perugia te Department of Industrial Engineering and Mathematical Sciences, Marche Polytechnic University, Ancona - oboje iz Italije, zatim School of Information Technology, Engineering, Mathematics and Physics, The University of the South Pacific, Laucala Suva iz Fidžija, Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering, The University of Tokyo iz Tokija te School of Systems Engineering, Kochi University of Technology, Kochi – oboje iz Japana i na kraju Department of Civil Engineering and Construction, Faculty of Engineering and Design, Atlantic Technological University, Sligo, iz Irske.

Ovi su kontakti već rezultirali pokretanjem nekoliko zajedničkih istraživačkih projekata, s posebnim naglaskom na hidroenergetske sustave, zaštitu podzemnih voda te analize klimatskih promjena i njihov utjecaj na vodne resurse. Neka od tih suradnji su već formalizirana putem Erasmus sporazuma s The University of the South Pacific te putem memoranduma o suradnji s Marche Polytechnic University iz Ancone, Italija. Također, zajednički radovi s Atlantic Technological University, Sligo, Irska, rezultat su dugogodišnje suradnje kroz znanstvene publikacije u bazi Web of Science.

Povećanje vidljivosti Sveučilišta Sjever

Aktivnim uključivanjem u međunarodne istraživačke projekte i publikacije, kao i promocijom znanstvenog rada studenata, Sveučilište nastavlja jačati svoju poziciju na međunarodnoj akademskoj sceni. Takvi uspjesi predstavljaju poticaj i ostalim nastavnicima te istraživačima na Sveučilištu da se aktivno uključe u međunarodnu suradnju i time doprinesu daljnjem razvoju znanosti, inovacija i kvaliteti obrazovanja.

Galerija