S novom akademskom godinom Odjel za ekonomiju preuzima prof. dr. sc. Dinko Primorac

Ljetni se ispitni rokovi privode kraju, u tijeku su prijave za diplomske studije, a uskoro će Sveučilište Sjever objaviti i broj potencijalnih slobodnih mjesta za upise za prijediplomske studije. Započele su već i pripreme za novu akademsku godinu u koju će Odjel za ekonomiju ući s novim pročelnikom. Nakon mandata prof. dr. sc. Ante Rončevića pročelničko mjesto preuzima prof. dr. sc. Dinko Primorac, izabran na Stručnom vijeću Odjela za ekonomiju te potvrđen sukladno Statutarnim odredbama na Senatu Sveučilišta Sjever za mandatno razdoblje od tri godine.

Što biste izdvojili kao najvažnije smjernice iz Vašeg plana rada kao pročelnika Odjela za ekonomiju?

Moja vizija razvoja Odjela za ekonomiju temelji se na holističkom pristupu koji uključuje akademske izazove, istraživačke prioritete i stvaranje održivog ekosustava za učenje i profesionalni razvoj. Želim kontinuirano raditi na unapređenju kvalitete obrazovanja i osnaživanju nastavnog kadra uz poticanje interdisciplinarnih pristupa, te biti podrška istraživačkim projektima koji potiču inovacije i prilagodbu suvremenim ekonomskim trendovima. To svakako uključuje kontinuiranu reviziju i modernizaciju kurikuluma kako bi studenti usvojili suvremena i relevantna znanja, kao i uvođenje novih predmeta koji odgovaraju potrebama tržišta rada. Naravno, želim se zahvaliti vodstvu Sveučilišta Sjever, te svim kolegicama i kolegama na dosadašnjem radu, te sam uvjeren da ćemo zajedničkim naporima nastaviti uvoditi nove ideje u naše programe kako bi omogućili studentima najbolju kvalitetu obrazovanja.

Kako planirate još više i bolje pripremiti studente za tržište rada?

Naglasak će svakako biti na modernom i praktičnom obrazovanju. Planiram razvijati partnerske odnose s privatnim i javnim sektorom, poticati istraživanja i inovacije, kao i suradnju s gospodarstvom, a sve s ciljem osiguranja praktičnih znanja kako bi studenti bili što pripremljeniji za izazove suvremenog tržišta rada. Uvjeren sam da fokus svih nastavnika treba biti na kontinuiranom praćenju trendova i zahtjeva tržišta rada, te prilagodba kurikuluma, predmeta pa i samih metoda izvođenja nastave, a sve kako bi naši studenti bili spremni za buduće izazove koji ih očekuju.

Hoće li biti novih predmeta za koje se ukazala potreba s promjenama u poslovnom svijetu?

Naravno. Upravo s ciljem kontinuiranog poboljšanja same kvalitete obrazovanja planiram revidirati i unaprijediti kurikulum kako bi bio usklađen s najnovijim tendovima. To će uključivati uvođenje novih predmeta ili modeliranje postojećih s ciljem stjecanja novih vještina kao što su primjerice održivi razvoj, zelena ekonomija, analitika podataka, digitalni marketing itd. Cilj je da naši studenti ne budu samo teoretski, već i praktično osposobljeni za izazove u njihovom budućem poslovnom okruženju.

Koliko je i Vaša poslovna karijera bila inspiracija za pripremu programa?

Moja poslovna karijera i iskustvo koje imam pomažu mi pri razumijevanju svakodnevnih izazova i trendova u poslovnom okruženju, a koje je jako bitno integrirati u samu nastavu na Odjelu za ekonomiju. Naime, kako bi naši studijski programi bili zanimljiviji i korisni studentima, te nas diferencirali od drugih studija, potrebno je svakodnevno unapređivati i modelirati naš studijski program sukladno potrebama suvremenog svijeta. Tijekom svoje karijere imao sam priliku, pored akademskog i nastavnog rada, surađivati u različitim gospodarskim sektorima, a što vjerujem da mi je omogućilo da steknem iskustvo i razumijevanje potreba tržišta rada.

Sinergija teorije i prakse je uvijek inspirativna za studente – što mislite napraviti na tom planu – možda više gostujućih predavanja, studijskih posjeta tvrtkama…

Naglasak će svakako biti na većem broju gostujućih predavanja od strane stručnjaka iz različitih gospodarskih sektora, uključiti praktične projekte i zadatke, a svekako bi studenti više radili na stvarnim poslovnim problemima u suradnji s partnerima iz industrije. Organizirat ćemo radionice i seminare fokusirane na specifične praktične vještine koje su relevantne za ekonomiste. Nastojat ćemo uvesti što je više moguće primjera iz prakse kako bi studenti mogli vježbati donošenje odluka u kontroliranim uvjetima koji oponašaju stvarne poslovne situacije. Osim toga, usko ću surađivati s profesionalnim udruženjima i komorama kako bih osigurao da programi i aktivnosti koje nudimo odgovaraju standardima gospodarstva i potrebama tržišta rada. Ovakve će inicijative sigurno doprinijeti tome da naši studenti znaju teoriju primijeniti u stvarnim poslovnim situacijama, što će ih učiniti konkurentnijima i spremnijima za izazove tržišta rada.

Konkurencija studija iz područja ekonomije je velika, po čemu se Sveučilište Sjever izdvaja?

Istina je da u Republici Hrvatskoj postoji značajan broj škola i fakulteta koji se bave proučavanjem područja ekonomije. Međutim, ne bih htio koristiti riječ konkurencija jer se svi mi trebamo zajedno boriti za dobrobit i prijenos novih znanja na naše mlade generacije. Uvjeren sam da je važan cilj poticanje interdisciplinarnosti i integracija ekonomije s drugim područjima, a što upravo već danas diferencira Sveučilište Sjever od ostalih.  Naime, Sveučilište Sjever izdvaja se upravo po praktičnom obrazovanju i suradnji s poslovnim sektorom što omogućava studentima stjecanje stvarnog radnog iskustva i direktnu primjenu teorijskog znanja. Naš kurikulum je suvremen i fleksibilan, redovito ga prilagođavamo najnovijim trendovima i potrebama tržišta rada. Uključujemo najnovije tehnologije i digitalne alate u samu nastavu, omogućujući studentima da razviju vještine koje su visoko tražene u modernom poslovnom okruženju. Studenti imaju priliku sudjelovati u programima i projektima koji povezuju ekonomiju s drugim područjima, te tako stječu dodatna znanja i vještine. Sve navedene značajke čine Sveučilište Sjever prepoznatljivim i atraktivnim izborom za studij ekonomije, pripremajući studente ne samo za uspješne karijere, već i za aktivnu i odgovornu ulogu u društvu.