Održana promocija zbornika radova izvanredne profesorice s Odjela za medijski dizajn

U organizaciji AK galerije te u suradnji s Udrugom Šinterice dobra srca, u prostoru Mačkovca u koprivničkom kampusu u četvrtak, 16. svibnja 2024. godine održana je promocija knjite "Mačkozbornik: od Bastet do Catwoman” koju su uredile dr. sc. Suzana Marjanić s Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu i izv. prof. dr. sc. Rosana Ratkovčić s Odjela za medijski dizajn Sveučilišta Sjever.

Knjigu je, uz spomenute urednice, predstavio pročelnik Odsjeka za komunikologiju, medije i novinarstvo izv. prof. dr. sc. Goran Vojković.

Knjiga sadrži 55 tekstova organiziranih u deset poglavlja, a svaki od njih bavi se drugim pogledom na život mačaka kroz povijest: MAČJIH DEVET ŽIVOTA – Suživot i zooetika, MAČAK KOD TIFFANYJA – Književne mačke, MAČAK UČIZMAMA – Mačka od bajke do suvremene dječje književnosti, MAČJE OČI – Mačka u likovnoj umjetnosti i vizualnoj kulturi, LJUDI-MAČKE – Filmske mačke, HELLO KITTY – Mačka u popularnoj kulturi, CERIGRADSKA MAČKA – Mačka u kulturi i kulturalnim istraživanjima, MAČJI KAŠALJ – Mačkolingvistička problematika, POVUĆI MAČKA ZA REP – Mačka u etnotradiciji i Mačji post scriptum.

“Potaknute idejom kulturne animalistike, koju je na našim prostorima inicirao Nikola Visković, prvi naš zooetičar, pokrenule smo objavljivanje Mačkozbornika: od Bastet do Catwoman (ur. Suzana Marjanić i Rosana Ratkovčić, Jesenski i Turk, KIC, 2022) s felinološkim slijedom od antropozoomorfne, mačkoglave boginje Bastet preko antropomorfne neotenijske Hello Kitty do mitske kiborginje, antropozoomorfne Catwoman. I dok je Katharine M. Rogers za podnaslov svoje knjige The Cat and the Human Imagination: Feline Images from Bast to Garfield (1998) odabrala Garfielda, mi smo se ipak odlučile za Catwoman kako bismo zadržale femininu priču u okviru felinološke sudbine povezane sa svim onim Drugima obilježenima kao poniženima i povrijeđenima", ističu urednice.

foto: Petra Travinić