Na Dan crvenih haljina poručeno: Moždani udar može se spriječiti

Prvog petka u veljači u Varaždinskim Toplicama održana je javnozdravstvena akcija „Dan crvenih haljina“, koju su u hotelu Minerva organizirali Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Varaždinske županije i Savjet za zdravlje Varaždinske županije, u suradnji s Općom bolnicom Varaždin i Specijalnom bolnicom za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice.

Predavanje o specifičnostima moždanog udara kod žena održala je doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, dr. med. spec. neurolog, predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije i voditeljica Odjela za neurologiju Opće bolnice Varaždin, a održana je i modna revija varaždinske dizajnerice Ane Kraš čije su nove modele u crvenoj boji nosile medicinske sestre i liječnice Odjela za neurologiju Opće bolnice Varaždin i studentice Sveučilišta Sjever. „Na Odjelu neurologije u prošloj godini od posljedica moždanog udara liječeno je oko 490 osoba, a oko 56% bilo je žena. Smrtnost je isto bila veća u ženskoj nego u muškoj populaciji, a veliki broj žena obolijeva u dobi između 31. i 50. godine života. Ujedno, trećina preživjelih kao posljedicu moždanog udara ima određeni stupanj invalidnosti, bilo smetnje govora ili motorike i osjeta udova, odnosno poremećaja ravnoteže.  Prošle godine na Dan crvenih haljina, zahvaljujući Varaždinskoj županiji, otvorili smo Jedinicu za liječenje moždanog udara, koja na jedan specifičan način, sukladno svim smjernicama europskih društava za liječenje moždanog udara  zbrinjava naše pacijente i tu se već vide rezultati i napredak.  Kao tim kojeg čine vrhunski liječnici i medicinske sestre, te fizioterapeut i radni terapeut činimo sve kako bi život nakon moždanog udara bio što normalniji“, istaknula je doc. prim. dr. sc. Kiđemet Piskač i dodala kako žene imaju sve riziko faktore za nastanak moždanog udara kao i muškarci, a to su hipertenzija, šećerna bolest, pušenje, povišene masnoće u krvi, ali i specifične rizike poput estrogenskog statusa. „Budimo svjesne da je svaka od nas podložna nastanku moždanog udara, reagirajmo na vrijeme, prepoznajmo simptome koje nam tijelo šalje, ali još važnije – djelujmo na riziko faktore promjenom stila života, liječenjem bolesti koje dovode do moždanog udara, jer moždani udar se može spriječiti“, poručila je. „Danu crvenih haljina“ u Varaždinskim Toplicama nazočile su i pročelnica Odjela za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg i pročelnica Odsjeka za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Rosana Ribić.

Fotografije: Varaždinska županija