Sveučilište Sjever na konferenciji o unapređenju kvalitete visokog obrazovanja

Predstavnici Sveučilišta Sjever sudjelovali su na znanstveno-stručnoj međunarodnoj konferenciji „ZNAM 2025. Unapređenje kompetencija za kvalitetno visoko obrazovanje bez prepreka“, održanoj 2. i 3. srpnja 2025. godine u Rijeci. Konferencija je okupila brojne stručnjake, nastavnike, savjetovatelje i predstavnike visokoškolskih institucija iz Hrvatske i regije s ciljem jačanja kompetencija za inkluzivno obrazovanje te unaprjeđenja podrške studentima s invaliditetom i onima s teškoćama mentalnog zdravlja.

Organizatori konferencije su Udruga za mlade i studente s invaliditetom PGŽ-a „Znam“ i Savjetovalište za akademsku prilagodbu Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci, u suradnji s Koordinacijom Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju te Regionalnom mrežom za podršku studentima s invaliditetom. Konferencija se održala u okviru trogodišnjeg programa „Centar podrške studentima i mladima s invaliditetom“, koji se provodi uz financijsku potporu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske. Osim same organizacije ove konferencije, program uključuje specijalizirani prijevoz, podršku u studentskom smještaju te grupe podrške s ciljem povećanja samostalnosti i kvalitete života osoba s invaliditetom.

Program konferencije obuhvatio je niz predavanja, interaktivnih radionica, panel-rasprava i studentskih sekcija. Uz domaćine sa Sveučilišta u Rijeci, sudjelovali su i predstavnici Sveučilišta u Dubrovniku, Mostaru, Puli, Sveučilišta Sjever, Sveučilišta u Zadru i Zagrebu te Univerziteta u Banja Luci, Beogradu, Sarajevu i Istočnom Sarajevu. Uz zamjenika pravobranitelja za osobe s invaliditetom, konferenciji je prisustvovala i pročelnica Upravnog odjela za socijalnu skrb i mlade Primorsko-goranske županije Dragica Marač.

Sveučilište Sjever na konferenciji je predstavljala predavačica Jelena Ivelić Telišman, povjerenica za studente s invaliditetom, koja je sudjelovala kao panelistica na dvije važne rasprave. U okviru panela „Uloga nastavnika u obrazovanju ranjivih i podzastupljenih skupina“, govorila je o važnosti prilagodbe nastavnih metoda, primjene univerzalnog dizajna u učenju, otvorene i jasne komunikacije, te izgradnje odnosa povjerenja sa studentima. Posebno je naglasila etičku i profesionalnu odgovornost nastavnika u prepoznavanju i uklanjanju obrazovnih barijera te razbijanju uvriježenih mitova, poput onoga da su prilagodbe privilegija, umjesto zakonskog prava i etičke obveze visokoškolskih institucija.

Na panelu o podršci studentima s narušenim mentalnim zdravljem, raspravljalo se o izazovima rada s ovom skupinom, uključujući stigmu, nedostatak resursa, nedovoljnu fleksibilnost obrazovnog sustava i potrebu za sustavnom edukacijom nastavnika. Razmatrana su pitanja mentalno zdravstvene pismenosti kod nastavnika, nužnih kompetencija za prepoznavanje i podršku studentima, kao i važnost razvoja institucionalnih usluga i suradnje između nastavnika i stručnih službi. Posebna pažnja posvećena je i intersekcionalnosti te višestrukim ranjivostima, uz naglasak na važnost informiranja studenata o dostupnoj pomoći, te podršci u procesu preuzimanja odgovornosti za vlastito mentalno zdravlje.

Sudjelovanje Sveučilišta Sjever na ovoj konferenciji potvrđuje našu predanost razvoju inkluzivnog i pristupačnog visokog obrazovanja, kontinuiranoj podršci studentima s invaliditetom i onima koji se suočavaju s izazovima mentalnog zdravlja, te jačanju usluga psihološkog savjetovanja i edukacije nastavnika kako bi visoko obrazovanje bilo dostupno i kvalitetno za sve.

Foto: Lara Zanoškar