U Sveučilišnom centru Varaždin obranjene doktorske disertacije na međunarodnom združenom studiju „Međunarodni ekonomski odnosi i menadžement“

U Sveučilišnom centru Varaždin, u utorak 7. svibnja obranjene su dvije doktorske disertacije na međunarodnom združenom studiju Međunarodni ekonomski odnosi i menadžment koji se izvodi u Gradišću, a Sveučilište Sjever mu je partner zajedno sa sveučilištima iz Pule, Bratislave, Mostara i Praga.

Titule doktora znanosti iz područja društvenih znanosti, polje međunarodni ekonomski odnosi i menadžment stekli su nakon uspješnih obrana na engleskom jeziku Fani Kerum i Marko Malenica.

„Multidimensional management concept with the aim of achieving service quality in the hotel industry: Integration of internal marketing, corporate culture and internal communication“ („Višedimenzionalni koncept upravljanja s ciljem postizanja kvalitete usluge u hotelijerstvu: integracija internog marketinga, korporativne kulture i interne komunikacije“)  tema je doktorskog rada Fani Kerum u kojem se pod mentorstvom izv. prof. Dijane Vuković sa Sveučilišta Sjever autorica bavila teorijskom i empirijskom analizom međuzavisnosti ključnih internih upravljačkih čimbenika u kontekstu ostvarivanja visoke razine kvalitete usluge u hotelskoj industriji. Polazište istraživanja jest postavka da kvaliteta usluge nije isključivo rezultat eksterno orijentiranih strategija, već i funkcija unutarnje organizacijske kohezije i usklađenosti. U tom smislu, rad se temelji na integraciji triju koncepata – internog marketinga, organizacijske (korporativne) kulture i interne komunikacije – u jedinstveni višedimenzionalni upravljački okvir. Cilj istraživanja bio je ispitati utjecaj ovih dimenzija na percepciju kvalitete usluge i razinu zadovoljstva zaposlenika i gostiju, uz poseban naglasak na male i srednje hotele u Hrvatskoj.

Marko Malenica stekao je titulu doktora znanosti obranom rada „Synergy of Networked Innovations Across the European Union“ nastalog pod mentorstvom prof. dr. sc. Ante Rončevića sa Sveučilišta Sjever. U radu se autori bavi teorijskom i empirijskom analizom sinergije umreženih inovacija i njihovim utjecajem na gospodarski rast, tehnološki napredak i konkurentnost unutar Europske unije. Rad se temelji na analizi integracije ključnih sektora inovacijskog ekosustava, kao što su obrazovanje, znanost te mala i srednja poduzeća (SME), uz evaluaciju učinkovitosti inovacijskih politika EU u promicanju suradnje. Polazište istraživanja je postavka da sinergija umreženih inovacija pozitivno doprinosi održivom gospodarskom razvoju i globalnoj konkurentnosti, te se ispituje kako sektorska suradnja doprinosi tehnološkom vodstvu i ekonomskoj otpornosti unutar EU. Rezultati su potvrdili da umrežene inovacije potiču gospodarski rast kroz poboljšanu suradnju između industrije, akademske zajednice i kreatora politika. Znanstveni doprinos disertacije ogleda se u višedimenzionalnoj analizi inovacijskog ekosustava EU, s posebnim naglaskom na sinergijske efekte suradnje obrazovnih institucija, malih i srednjih poduzeća i znanstvenih organizacija.

Galerija