Sveučilište Sjever predstavilo projekte vrijedne više od 23 milijuna eura u sklopu SPIN poziva, uz snažan naglasak na transformaciju znanja u inovacije

Uoči svečanog otvorenja UNIN Connect Weeka, u ponedjeljak 19. svibnja 2025. godine  Sveučilište Sjever je predstavilo niz istraživačko-razvojnih projekata odobrenih u sklopu natječaja Jačanje strateških partnerstva za inovacije u procesu industrijske tranzicije – SPIN. Riječ je o strateškim partnerstvima između akademske zajednice i gospodarstva, čiji je cilj razvoj inovativnih proizvoda i usluga unutar ključnih regionalnih lanaca vrijednosti. Ukupna vrijednost projekata u kojima Sveučilište Sjever sudjeluje u fazi II prelazi 23 milijuna eura, od čega 1,9 milijuna eura otpada na samo Sveučilište, a izravni učinak uključuje otvaranje devet novih radnih mjesta za visokoobrazovane stručnjake i znanstvenike.

“Ukupan broj projekata koji smo prijavili u fazi I i fazi II su ukupne vrijednosti više od 38,6 milijuna eura od kojih je iznos za Sveučilište Sjever 3. 56 milijuna eura što, ako usporedimo ukupnu vrijednost projekata u odnosu na prihode od primarne djelatnosti, ukazuje na to da su projekti značajna financijska aktivnost Sveučilišta Sjever. Njima je ujedno osigurano 19 novih zapošljavanja za naše mlade znanstvenike i istraživače koji će sudjelovati s tvrtkama iz gospodarstva na razvoju novih kompetitivnih proizvoda”, naglasio je rektor Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Marin Milković.

SPIN program temelji se na planu Industrijske tranzicije hrvatskih regija, a omogućuje jačanje konkurentnosti kroz suradnju poduzetnika i istraživačkih organizacija. U fazi II Sveučilište Sjever sudjeluje na sedam projekata, čiji su nositelji vodeće hrvatske tvrtke:

AC PLUS d.o.o. – razvoj visokotehnološkog alata temeljenog na umjetnoj inteligenciji za upravljanje projektima (SPIN Pit),

Elektroda Zagreb d.o.o. – inovacije u području zavarivačkih materijala (SPIN Sjever – Inovacijom do izvrsnosti),

Montažne kuće DLB d.o.o. – zelena rješenja za modularnu gradnju u skladu s principima Europskog Bauhausa,

Reflecta Inteligentni Sistemi d.o.o. – bežična AI neuralna mreža za inteligentno upravljanje prometom (WAINN),

Renotex d.o.o. – razvoj teško zapaljivih apsorbera za sigurnije i ugodnije životne prostore (ASRTI),

Strojotehnika d.o.o. – intuitivni robotski industrijski sustav IRIS,

Tehnix d.o.o. – inovativni biološki sustavi za pročišćavanje komunalnih voda s ciljem kružnog gospodarstva (BIOROTOR).

Doprinos Sveučilišta Sjever u povezivanju znanstvene izvrsnosti i potreba gospodarstva dodatno je istaknuo i prorektor za suradnju s gospodarstvom, EU projekte i međuinstitucijsku suradnju, izv. prof. dr. sc. Petar Mišević.

„Transfer znanja i tehnologija ne događa se slučajno – on je rezultat sustavnog i cjelogodišnjeg rada Sveučilišta Sjever na povezivanju s gospodarstvom i stvaranju projektnih partnerstava. Ugovoreni SPIN projekti potvrđuju našu stratešku orijentaciju: stvarati inovacije u stvarnom okruženju i s realnim učinkom na razvoj regije”, zaključio je prorektor Mišević dodavši kako je i UNIN Connect Week mjesto gdje studenti imaju priliku čuti vrijedna iskustva te se povezati s poslodavcima koji im otvaraju mogućnost na tržištu rada.

Kako bi se studentima predstavile dodatne mogućnosti na današnjem tržištu, ali i svijetu poduzetništva, drugog dana UNIN Connect Weeka održan je panel “Transformacija akademskog znanja u inovacije”, koji je okupio istaknute stručnjake iz područja inovacija, poduzetništva i visokog obrazovanja: Deni Nurkić (ICENT, Nuqleus), Stevica Kuharski (VC fond-Fil Rouge Capital), dr. sc. Miro Hegedić (SMION, EIT Hub), Neno Rakić (HAMAG-BICRo) i dr. sc. Mario Šercer (Metalska jezgra Čakovec).

Sudionici su podijelili iskustva o suradnji s akademskom zajednicom te istaknuli važnost integracije znanstvenih istraživanja u inovacijske procese. Zaključak panela bio je jasan: danas u Hrvatskoj postoje sve bolje pretpostavke za razvoj Start-upova i inovativnog poduzetništva, a sveučilišta igraju ključnu ulogu u tom procesu.

"Svaki validirani neuspjeh je uspjeh", naglasio je Stevica Kuharski, dok je Deni Nurkić poručio kako "danas postoji mnoštvo alata i resursa za razvoj Start-upova, a najvažnije je – krenuti."

"Ako želimo bolju budućnost, danas moramo djelovati. Sad je najbolje vrijeme za inovacije," zaključio je Neno Rakić.

UNIN Connect Week još jednom je pokazao kako Sveučilište Sjever ne samo da prati suvremene trendove, već ih i aktivno stvara – kroz inovativne projekte, partnerstva s gospodarstvom i stvaranje okruženja koje potiče kreativnost, poduzetništvo i znanstvenu izvrsnost.