Odsjek za glazbu i medije Sveučilišta Sjever sudjelovao u projektu Moondog25! Bird's lament u Splitu

Odsjek za glazbu i medije Sveučilišta Sjever sudjelovao je u projektu Moondog25! Bird's lament koji je nakon nekoliko dana proba uspješno predstavljen splitskoj publici na koncertu održanom u Koncertnoj dvorani Ive Tijardovića - Hrvatski dom u Ciklusu svjetske i popularne glazbe.
Projekt okuplja profesore i studente triju sveučilišta iz Hrvatske, te Royal Northern College of Music iz Manchestera, članove tri kvarteta saksofona, te soliste orkestra Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.
Koncert slavi muzički genij Moondoga, koji je bio nekonvencionalni skladatelj, pjesnik, glazbeni teoretičar, izumitelj glazbenih instrumenata i izvođač.
Na koncertu su, uz eminentne glazbenike poput britanskog saksofonista i skladatelja Andy Scotta, profesora na Royal Northern College of Music Manchester i člana Apollo kvarteta saksofona, zatim izv. prof. Tomislava Žužaka s Muzičke Akademije Sveučilišta u Zagrebu, te ansambla studenata saksofona pod umjetničkim vodstvom izv.prof. Gordana Tudora i doc. Gorana Jurkovića s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, nastupili i studenti druge godine Odsjeka za glazbu i medije Sveučilišta Sjever Renato Krizman i njegov mentor, pročelnik Odsjeka doc. Ivan Batoš.
O ideji i realizaciji projekta Andy Scott je rekao:
"Tijekom 1990-ih imao sam privilegiju svirati u ansamblu pod nazivom London Saxophonic: deset saksofona, uz klavir, bas gitaru i udaraljke krenulo je glazbeno putovanje s Louisom Hardinom, poznatijim kao Moondog. Tijekom većeg dijela tog desetljeća, kao mladi saksofonisti gotovo smo svakog tjedna letjeli po Europi, svirajući na festivalima, u skladištima i koncertnim dvoranama. Slijedile su radijske emisije i snimanje dvaju albuma. Moj kolega, udaraljkaš Paul Clarvis tvrdio je tada da će naš trud s vremenom dobiti na važnosti. I evo nas u 2024., u prekrasnom Splitu, gdje vam predstavljamo neka od djela koja smo izvodili i snimili tijekom devedesetih.
Bio sam zadužen za vođenje Moondoga do pozicije na pozornici (izgubio je vid kao tinejdžer). Uvijek bi nosio vikinšku kacigu i dugi plašt, a krasila ga je prepoznatljiva duga bijela brada. Sjedio bi iza svojeg bas bubnja, održavajući konstantan ritam kroz cijelu izvedbu. Moondog je pisao u Brailleovu pismu, a nakon što nas je napustio 1999. godine, njegova glazba sada je u vlasništvu i pod distribucijom Alexandera Duvea u Berlinu, kome sam izrazito zahvalan što nam je omogućio korištenje te glazbe za ovu posebnu prigodu."

"Zahvalni smo izv. prof. Gordanu Tudoru što nam je pružio priliku da se pridružimo njegovom sjajnom ansamblu SAX-UMAS u realizaciji ovog koncerta. Na probama je, zahvaljujući fantastičnom Andyju Scottu vladala poticajna i kreativna atmosfera, a posebno ističem njegove riječi iz jedne od najava skladbi na koncertu da je najveća vrijednost ovog projekta što smo izbrisali granicu između studenata i profesora i sve radili kao tim. Renato Krizman iskoristio je priliku na najbolji mogući način izvedbom klavirskog sola Sea Horse, a posebno smo zadovoljni odazivom i prijemom splitske publike", istaknuo je pročelnik Odsjeka za glazbu i medije doc. Ivan Batoš.

autorica fotografija: Maja Prgomet, Hrvatski dom, Split

  • Kategorija: gim