Uz Svjetski dan zdravlja: Brinite o svom mentalnom i fizičkom zdravlju

Odjel za sestrinstvo Sveučilišta Sjever već tradicionalno obilježava Svjetski dan zdravlja, a ove godine u partnerstvu s Općom bolnicom Varaždin, kao i članovima Udruge specijalne policije Roda i Udruge hrvatskih branitelja.

U Sveučilišnom centru Varaždin, u petak 11. travnja 2025. održana su tako predavanja na kojima se govorilo o mentalnom zdravlju, liječenju pretilosti, kao i fizičkoj aktivnosti. Goste i studente pozdravio je prof. dr. sc. Damir Vusić, prorektor Sveučilišnog centra Varaždin koji je naglasio kako je Svjetski dan zdravlja prilika da se podsjetimo kako je važno voditi brigu o zdravlju, kao i preventivnim aktivnostima od tjelovježbe do zdrave prehrane. „Svi zajedno trebamo raditi na očuvanju zdravlja i da naše društvo bude funkcionalnije kako bismo ostali zdravi. Želimo i danas poslati poruku kako moramo što više brinuti sami o sebi i za okruženje u kojem ćemo postići balans, ali i da naša životna sredina bude funkcionalnija. Drago mi je da su nam se na obilježavanju Svjetskog dana zdravlja pridružili hrvatski branitelji, jer važno je da od njih uče i naši studenti“, naglasio je prorektor Vusić zahvalivši Grupi Vindija na pokroviteljstvu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja i Općoj bolnici Varaždin na suorganizaciji.

„Naš je cilj da naši studenti s hrvatskim braniteljima slušaju predavanja vrhunskih predavača, a i da mi znanstvenici vratimo na neki način zajednici ono što znamo. Ove godine uz Svjetski dan zdravlja odlučili smo spojiti Odjel za sestrinstvo, Opću bolnicu Varaždin i naše branitelje, te Udrugu specijalne policije Roda. Želimo zajedno govoriti i razgovarati o mentalnom zdravlju, ali razviti jedan odnos međugeneracijskog povezivanje. S jedne strane da naši studenti uče o vrijednostima hrvatskih branitelja, a oni da uče o zdravlju od budućih zdravstvenih djelatnika“, istaknula je izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg, pročelnica Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever.

O važnosti preventivnih aktivnosti u očuvanju zdravlja govorila je doc. dr. sc. Spomenka Kiđemet Piskač, predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije koja je naglasila: „Da bi čovjek bio zdrav nije dovoljno da je fizički zdrav, već je i iznimno važno mentalno zdravlje o kojem uvijek iznova treba govoriti od najranije pa do najstarije dobi i preventivno djelovati. Branitelji kao populacija obolijevaju od različitih dijagnoza koje se ubrajaju u poremećaje mentalnog zdravlja i zbog toga bismo trebali češće održavati ne samo edukacije nego i radionice, jer postoje mehanizmi kako poboljšati mentalno zdravlje.“ Istaknula je i koje su najvažnije smjernice za očuvanje mentalnog zdravlja poput fizičke aktivnosti, zdrave prehrane, kvalitetnog sna, upravljanja stresom, društvene povezanosti, održavanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života do toga da svatko može i mora potražiti stručnu pomoć ukoliko mu ona zatreba.

Doc. dr. sc. Alen Pajtak iz Opće bolnice Varaždin predstavio je probleme pretilosti i pristupe liječenju koje čine promjene životnih navika, medikamentozne terapije, a u težim slučajevima i kirurško liječenje pretilosti. Iznio je i podatke vezane uz sistematske preglede branitelja u kojima se potvrdila pretilost koja pak je kao problem povezana i sa skraćivanjem životnog vijeka, ali i drugih bolestima.

Fitness trener Dario Struški govorio je o važnosti bavljenja sportom i tjelesnom aktivnosti od malih nogu, najčešćim izgovorima i preprekama za početak vježbanja, kao i primjerima kako upravo ta vrsta aktivnosti može biti presudna za očuvanje zdravlja.

Nakon predavanja gosti i studenti okupili su se na igralištu Centra Tomislav Špoljar na zajedničkom treningu na kojem nije bila važna ni fizička spremnost ni godine, već zajednička poruka kako se treba posvetiti čuvanju zdravlja uz svima poznatu uzrečicu „u zdravom tijelu, zdrav duh“.