Prof. dr. sc. Fabrice Saffre iz Centra za tehnička istraživanja Finske održao je predavanje na Sveučilištu Sjever, u Sveučilišnom centru Varaždin

U okviru nastave kolegija “Komunikologija” integrirane nastave prve godine preddiplomskog studija Komunikologija, mediji i novinarstvo i studija Medijski dizajn, nositeljice izv. prof. dr. sc. Željke Bagarić, prof. dr. sc. Fabrice Saffre održao je predavanja o osnovama  dizajniranja robotike rojeva u svrhu zaštite prirodnog svijeta.

Prof. Saffre održao je  02. prosinca 2022. godine u Studentskom centru Varaždin, predavanje na temu "Divlji rojevi: autonomni dronovi u prirodnom svijetu“.

Ublažavanje klimatskih promjena i zaštita okoliša vjerojatno će ostati najvažniji izazovi s kojima će se čovječanstvo suočiti u nadolazećim desetljećima. U tom kontekstu, dužnost je znanstvenika koji se bave umjetnom inteligencijom (AI) da se zapitaju: kako možemo pridonijeti globalnim naporima u rješavanju ovog egzistencijalnog problema? Doista, umjetna inteligencija već pomaže u obradi i tumačenju ogromne količine podataka potrebnih za procjenu i praćenje zdravlja našeg planeta, no može li učiniti više? Iz vrlo specijaliziranog područja robotike rojeva dolaze neke provokativne, ali kontroverzne ideje. Samo po sebi je očito da smanjenje ekološkog otiska naše civilizacije utemeljene na tehnologiji ne predstavlja izbor (poznato i kao krilatica "Ne postoji Planet B"), no može li sama tehnologija biti ključ za ovu potrebnu transformaciju? Na ovom predavanju raspravljat ćemo o nekim ranim prijedlozima za korištenje autonomnih cyber-fizičkih sustava za zaštitu prirodnog svijeta. Prvo ćemo pogledati jednostavan okvir kolektivne inteligencije za upravljanje rojem bespilotnih letjelica zaduženih za praćenje šumskih požara, zatim ćemo ekstrapolirati na ambiciozniji koncept operacija u kojem se zaštićeno područje divljine stavlja na brigu samodostatnoj i samoorganizirajućoj koloniji "čuvara dronova".

Dr. Fabrice Saffre zaposlen je od 2019. godine kao voditelj istraživanja kolektivne umjetne inteligencije na Institutu VTT – Centru za tehnička istraživanja Finske. Stekao je doktorat znanosti iz teorijske biologije na “Université libre de Bruxelles”. Prije preseljenja u Finsku, bio je glavni istraživač u British Telecommunications, gdje je u posljednja dva desetljeća razvijao metode distribuirane inteligencije u okviru informacijsku i komunikacijske tehnologije. Dr. Fabrice je s više od 50 indeksiranih radova i ukupno prihvaćenih 30 patenata i aplikacija patenata iz područja informacijsko-komunikacijske tehnologije - konkretno, dizajniranja AI sustava inteligencije rojeva, trenutno angažiran i u dva projekta koja financira  finska Akademija (Academy of Finland) u području inteligencije rojeva za dronove i to “Finski bespilotni ekosustav” (FUAVE) i “Rješenja temeljena na bespilotnim zračnim sustavima za upravljanje šumskim požarima u stvarnom vremenu” (FireMan).

Galerija