Uloga Sveučilišta Sjever u razvoju digitalne transformacije Zagreba

U srijedu, 23. travnja 2025. u prostorima Grada Zagreba održana je prezentacija studije „Priprema podataka i modela za projekt Digital City Twin“, izrađene za potrebe prve etape projekta Digitalnog blizanca grada koju Grad Zagreb planira provesti tijekom 2025. godine. Studiju su predstavnicima nekoliko gradskih ureda Grada Zagreba (Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje, Služba za informacijski sustav i tehničke poslove te Gradski ured za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost), prezentirali predstavnici Odjela za geodeziju i geomatiku Sveučilišta Sjever, Sveučilišnog centra Varaždin, prof. dr. sc. Vlado Cetl i doc. dr. sc. Hrvoje Matijević. Njihovo stručno znanje i iskustvo u području geodezije, geomatike i digitalne transformacije bili su ključni za razvoj metodologije analize i preporuka za implementaciju Digitalnog blizanca Zagreba.​

U prvom dijelu prezentacije, doc. dr. sc. Matijević fokusirao se na pojašnjenje porijekla samog termina Digitalnog blizanca te dao kratak pregled razvoja i važnosti predmetne teme. Također se dotaknuo i pojasnio četiri faze razvoja Digitalnog blizanca:

  • Faza strategije
  • Faza istraživanja
  • Faza pronicanja
  • Faza spremnosti za budućnost.
U nastavku je prof. dr. sc. Vlado Cetl okupljenima predstavio metodu analize razvoja digitalnih blizanaca sedam odabranih gradova (Pariz, Helsinki, Amsterdam, Barcelona, Munchen, Milano i Beč) te istaknuo da je istraživanje pokazalo da većina njih planira razvoj digitalnog blizanca s fokusom na administrativno područje. Također je analizom utvrđeno da većina promatranih gradova povezuje pojam digitalnog blizanca sa Smart City i IT sektorima.
Prezentacija je završila preporukama za smjer razvoja Digitalnog blizanca grada Zagreba te prijedlogom okvirnog plana provedbe.
Podsjetimo, urbani digitalni blizanac digitalna je replika grada u 3D okruženju koji sadrži model reljefa i zgrada nadopunjen podacima o prometnoj infrastrukturi, komunalnoj infrastrukturi, gradskom zelenilu, stanju okoliša, energetici, stanovništvu, planiranju grada itd. Osim statičkih podataka, digitalni blizanac grada u pravilu sadrži i dinamičke („uživo“) podatke različitih senzora i Internetom stvari (IoT).
Ovaj projekt potvrđuje predanost Sveučilišta Sjever u doprinosu digitalnoj transformaciji urbanih sredina. Kroz suradnju s Gradom Zagrebom i drugim institucijama, Sveučilište Sjever nastavlja igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti pametnih i održivih gradova.​
Galerija
  • Kategorija: gig