U Sveučilišnom centru Varaždin održano predavanje „Komercijalizacija istraživanja-nužni koraci i primjeri iz prakse“
U organizaciji Odjela za EU fondove, suradnju i transfer tehnologija u Sveučilišnom centru Varaždin, u utorak 29. travnja 2025. održana je radionica pod nazivom “Komercijalizacija rezultata istraživanja: nužni koraci i primjeri iz prakse”.
Što je deep tech i kako se razvija, kako intelektualno vlasništvo transferirati na tržište, kako pokrenuti start up, ali i povezati realni sektor sa znanstvenim govorio je Deni Nurkić iz Inovacijskog centra Nikola Tesla (ICENT) koji trenutačno radi na projektima potpore komercijalizaciji inovacija u ICENT-u i suvoditelj je programa Nuqleus.
„Hrvatska je zemlja s dvije tvrtke „jednoroga“, puno uspješnih start-upova, te deep tech ekosustavom u nastajanju. Europska unija u principu nije veliko tržište, velik broj hrvatskih tvrtki ističe kako ima problema s izvozom, pa ono na čemu trebamo više raditi je spajanje tehnoloških inovacija i novih znanja s tržištem. Ekosustav koji smo pokrenuli 2021. godine kao dionike obuhvatio je istraživačke organizacije, fakultete, velike kompanije i podupiruće subjekte i nastojali smo popuniti praznine koje se pokazuju, a to je da ključni dionici nisu povezani, kao i manjak start-upova i programa za znanstveno-istraživačke institucije koji su glavni izvori znanja i talenata. Nedostatak i strukturiranih oblika dugoročne održive suradnje i boljeg korištenja znanja iz znanstveno-istraživačkih institucija pokriva program Nuqleus koji smo pokrenuli upravo s ciljem povezivanja institucija, industrije, spajanja privatnog sektora i tvrtki sa znanstvenim sektorom, ali i rješavanja realnih problema i razvoja vlastitih ideja i resursa“, naglasio je Deni Nurkić.
Deep tech baziran na visokoj tehnologiji s rezultatima istraživanja prilika je za eksponencijalni rast, istaknuo je gost Sveučilišta Sjever, pojašnjavajući i pravnu usklađenost odnosa između institucija i tvrtki u tom obliku suradnje, autorskog prava, raspodjele vlasništva i raspodjelu uloga pri razvoju start-upa.
Tijekom tri godine provođenja programa Nuqleus osnovano je 18 tvrtki koje su bespovratno ostvarile 2 milijuna eura, okupile više od 50 mentora i 25 partnera, te postale uspješni start-upovi. Nove prijave otvaraju se u listopadu ove godine, a u ICENT-u su pokrenuli i pilot projekt Scinergy čiji je cilj umrežavanje tvrtki i istraživača i za kojeg također postoji velik interes, te već ostvarene uspješne suradnje.
U narednom razdoblju na Sveučilištu Sjever u planu je održavanje novih radionica i predavanja s temama vezanim uz zaštitu intelektualnog vlasništva, patentiranja i transfera tehnologija, te razvoja startupa, spin-offa, te spin-outa.