Studenti Odjela za prehrambenu tehnologiju obilježili Svjetski dan zdravlja

Povodom Svjetskog dana zdravlja, koji se svake godine obilježava 7. travnja s ciljem podizanja svijesti o ključnim javnozdravstvenim izazovima diljem svijeta, studenti treće godine Sveučilišta Sjever – Odjela za prehrambenu tehnologiju, u sklopu kolegija Gastronomija i dijetetika pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Natalije Uršulin-Trstenjak, sudjelovali su u edukativnom posjetu Službi za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.

Ovogodišnja tema Svjetske zdravstvene organizacije nosi naziv „Healthy beginnings, hopeful futures“ (Zdravi počeci, nada u budućnost), s naglaskom na važnost ranih ulaganja u zdravlje za osiguranje kvalitetnijeg života budućih generacija. Studenti, kao budući stručnjaci u području prehrambene tehnologije, aktivno su se uključili u ovu globalnu inicijativu povezivanjem teorijskog znanja sa stvarnim primjerima iz javnozdravstvene prakse.

Tijekom posjeta, studente je primila dr. med. Maja Blažeković, specijalistica epidemiologije, koja ih je upoznala s radom Savjetovališta za prevenciju prekomjerne tjelesne težine i debljine. U okviru interaktivnog predavanja i razgovora, naglašena je važnost prevencije u očuvanju zdravlja, osobito kada je riječ o prehrambenim poremećajima. Debljina, kao jedan od najozbiljnijih kroničnih javnozdravstvenih problema današnjice, izravno je povezana s povećanim rizikom za razvoj gotovo svih nezaraznih kroničnih bolesti – uključujući dijabetes tipa 2, kardiovaskularne bolesti, hipertenziju i brojne druge.

Studenti su pritom imali priliku upoznati se s metodologijom rada savjetovališta te osobno isprobati bioelektričnu impedancijsku analizu (BIA) putem specijalizirane impedancijske vage. Ova napredna tehnologija omogućuje detaljnu analizu tjelesne mase – uključujući udio masnog tkiva, mišićne mase, koštane mase, razine hidratacije, indeks tjelesne mase (BMI), kao i procjenu dnevnih energetskih potreba i preporučene idealne tjelesne mase.

Na kraju posjeta, dr. Blažeković i izv. prof. dr. sc. Uršulin-Trstenjak dodatno su istaknule važnost usvajanja zdravih životnih navika i brige o vlastitom zdravlju kao ključnih elemenata u prevenciji bolesti i očuvanju kvalitete života. Uloga mladih obrazovanih ljudi u promociji zdravlja izuzetno je važna, jer upravo oni mogu biti nositelji pozitivnih promjena u svojoj budućoj profesionalnoj i osobnoj okolini.

Galerija