Sveučilište Sjever domaćin prestižne međunarodne konferencije o BIM-GIS tehnologijama
Na Sveučilištu Sjever održana je Međunarodna konferencija "Izazovi i prilike u integraciji BIM-GIS tehnologija", koja je okupila stručnjake iz cijelog svijeta kako bi raspravljali o najnovijim dostignućima i izazovima u integraciji ovih dviju ključnih tehnologija. Konferencija je trajala tri dana i organizirana je u suradnji s Međunarodnom federacijom geodeta, Odjelom za geodeziju i geomatiku Sveučilišta Sjever, Hrvatskim geodetskim društvom te u sklopu BIRGIT projekta.
Cilj konferencije bio je pružiti platformu za razmjenu znanja i iskustava, kao i promicanje novih istraživanja i inovacija u području BIM (Building Information Modeling) i GIS (Geographic Information Systems) tehnologija. Tijekom konferencije, stručnjaci su predstavili najnovija istraživanja i projekte, raspravljajući o temama kao što su BIM kao transformativna tehnologija u upravljanju modernim gradovima, GIS za održive gradove, sustavi i tehnologije za pametne gradove, te 3D modeli i aplikacije za transformativne gradove.
Jedan od najzapaženijih govornika bio je profesor Anders Östman, bivši profesor geografskih informacijskih tehnologija na Tehnološkom sveučilištu Luleå i profesor geomatike na Sveučilištu Gävle. Profesor Östman ima bogato iskustvo u istraživanju kvalitete geoprostornih podataka i infrastruktura prostornih podataka (SDI). Također je jedan od osnivača europske istraživačke organizacije AGILE (Associations of GI Laboratories in Europe) i dugogodišnji član europske istraživačke organizacije EuroSDR (European Spatial Data Research). Iako je formalno umirovljen, i dalje aktivno doprinosi struci kroz svoju konzultantsku tvrtku Novogit AB.
Na konferenciji je profesor Östman održao pozvano predavanje na temu obrazovnih resursa za integraciju BIM i GIS tehnologija. Istaknuo je važnost implementacije ovih tehnologija u obrazovni proces kako bi budući stručnjaci bili bolje pripremljeni za izazove u upravljanju i planiranju modernih gradova. Naglasio je kako kombinacija BIM i GIS tehnologija može značajno unaprijediti procese planiranja, izgradnje i upravljanja infrastrukturom, što je ključno za održivi razvoj i učinkovitije upravljanje urbanim sredinama.
Konferencija je pružila sudionicima priliku za umrežavanje i razmjenu ideja, što je ključno za daljnji razvoj i implementaciju BIM i GIS tehnologija. Predavanja i panel diskusije bile su usmjerene na praktične primjere i studije slučajeva, čime su sudionici mogli dobiti uvid u stvarne izazove i rješenja u integraciji ovih tehnologija.
Jedan od ključnih zaključaka konferencije je potreba za daljnjim istraživanjem i razvojem obrazovnih programa koji će obuhvatiti integraciju BIM i GIS tehnologija. Kroz ovakve programe, studenti i stručnjaci mogu steći potrebna znanja i vještine za suočavanje s kompleksnim izazovima u modernom urbanom planiranju i upravljanju infrastrukturom. Organizacija ovakvih konferencija ukazuje na važnost tema kojima se bavi te ujedno pomaže u jačanju suradnje između akademske zajednice, industrije i javnog sektora.