Gostujuće predavanje nigerijskog znanstvenika Chibunda N. Ezekiela

Predavanje uglednog nigerijskog znanstvenika Chibunda N. Ezekiela pod naslovom „Mycotoxin Exposure and Child Health in Africa: evidences form multiple urinary biomarkers" održano je se u Sveučilišnom centru Koprivnica u srijedu, 18. rujna 2019., na kojem su bili su nazočni studenti Prehrambene tehnologije te djelatnici prehrambenih industrija iz Koprivničko-križevačke županije.

Chibundu N. Ezekiel autor je više od 70 znanstvenih članaka na temu mikotoksina i sigurnosti hrane. Radio je kao ekspert za mikotoksine u Afričkoj Uniji, u više navrata se usavršavao u Institutu za bioanalitiku i agro-metabolomiku, IFA- Tulln u Austriji. Afrika se cijelo vrijeme suočava s velikim problemima glede sigurnosti hrane zbog pojavnosti mikotoksina visokim koncentracijama, koji najčešće nisu regulirani unatoč tome što predstavljaju značajan rizik za zdravlje ljudi. Zbog klimatskih promjena Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) predviđa značajne promjene u Hrvatskoj s naglaskom na povećan rizik od kontaminacije usjeva aflatoksinima – najštetnijim mikotoksinom. Zbog toga istraživanja koja se trenutno provode u Africi mogu uvelike pomoći spriječiti ili barem smanjiti rizike povezane s izloženosti mikotoksinima.