Uspješna tribina "Napali se na neuspjeh" zainteresirala veliki broj studenata

U prepunoj dvorani Sveučilišnog centra Koprivnica studenti su slušali priče svojih profesora koji su tom prilikom odlučili izaći iz zone komfora i svoje neuspjehe podijeliti sa svim prisutnima. Ono što najčešće potiskujemo pa čak se ponekad i sramimo, sugovornici na ovim tribina upravo to  iznose pred publiku. Tribine „Napali se na neuspjeh“ imaju za cilj progovoriti o dvije važne teme, o neuspjehu kao prirodnom putu do uspjeha kao i o važnosti mentalnog zdravlja i brige o istom.

Ovaj put o svom neuspjehu su pričali izv. prof. dr. sc. Gordana Tkalec, doc. dr. sc. Mirko Smoljić i izv. prof. dr. sc. Predrag Brlek.

Tri priče o neuspjehu, jedna o nekoliko neuspjeha na poslovnom putu, druga o promjeni fakulteta i nošenju s tim neuspjehom i treća o neuspjehu zbog niza okolnosti na koje pojedinac nije u mogućnosti utjecati studente su zaintrigirale, ali ono važnije od toga, ukazale im kako i njihovi profesori itekako imaju što ispričati po pitanju neuspjeha jer je on sastavni dio jednog puta. Često jedan neuspjeh je ujedno i pokretač nekog novog uspjeha.

„Da mi se nije dogodio taj neuspjeh danas vjerojatno ne bih ovdje sjedio s vama i moj put bi bio posve drugačiji“, istaknuo je pročelnik Brlek.

Važno je iz svakog neuspjeha izaći uzdignute glave i hrabro krenuti dalje. Često je neuspjeh rezultat okolnosti i tada je važno to znati prihvatiti. „Slabi ljudi se osvećuju, snažni ljudi opraštaju, a inteligentni ljudi ignoriraju“, citirala je riječi Alberta Einsteina profesorica Tkalec koja je uz svoju priču o neuspjehu dodala i kratku crticu jednog ljubavnog neuspjeha koji je bio okidač za upis doktorskog studija.

Svi naši sugovornici danas zahvaljuju navedenim neuspjesima na današnjim uspjesima i to je poruka koja je bila ujedno i pouka za publiku u dvorani.

Druga zadaća ovih tribina je maknuti stigmu sa zaštite mentalnog zdravlja, ukazati mladima da postoje mjesta gdje mogu uvijek potražiti pomoć i ono najvažnije, da to nije sramota.

Neuspjeh jest dio svakodnevice i događa se svima, u većoj ili manjoj mjeri, no često je on vrlo usko povezan s mentalnim zdravljem i često se dogodi da to nije prepoznato.
Važno je znati da ni u najtežim trenucima čovjek ne mora biti sam i uvijek postoji način kako si pomoći.

„Napali se na neuspjeh“ su tribine u organizaciji obrta Mudro drvo i Udruge za promicanje mentalnog zdravlja „Srčika“, a moderatori su ujedno i idejni začetnici Dijana Mateša i Goran Živković.