FENOMENI PRIJELAZA

Autori: Branko Tripalo, Damir Ježek, Tomislav Bosiljkov, Sven Karlović, Filip Dujmić, Mladen Brnčić
ISBN 978-953-7986-24-7
Broj stranica: 400
Format: 19 x 27 cm

Fizički postupci i jedinične operacije klasičnog inženjerstva temelje se na pojavama prijelaza količine gibanja, topline i mase. Prijelazne pojave izvorno razvijene u kemijskom inženjerstvu, primjenjuju se na jedinične operacije i procese u prehrambenom i biokemijskom inženjerstvu, u tumačenju i istraživanjima zbivanja u biološkim sustavima, industrijskoj preradi hrane, a u novije vrijeme u medicini i srodnim znanostima. Studentima je na specifičan način prikazan prijelaz količine gibanja (mehanika fluida) – koristeći se dostupnom literaturom i ukazujući na kompleksnost ovog područja i na principe rješavanja problema, odnosno postavljenih zadataka. Prijelaz topline zasniva se na uobičajenim interpretacijama ovog područja kroz koje student nadograđuje svoje spoznaje iz termodinamike. Prijelaz mase temelji se na spoznajama iz fizike, kemije, posebice fizikalne kemije, kao i na primjeni tih spoznaja u inženjerstvu. Pojednostavljenim pristupom nastoji se studentima približiti praktična primjena i razumijevanje teorije sličnosti i dimenzijske analize.