Obilježavanje Svjetskog dana moždanog udara na Sveučilištu Sjever

Povodom obilježavanja Svjetskog dana moždanog udara koji se obilježava u cijelom svijetu 29. listopada, Sveučilište Sjever organizira online predavanje o moždanom udaru koje će održati doc.dr.sc. Hrvoje Hećimović prim.dr.med. u četvrtak 29. listopada 2020. u 16:30 sati.

Moždani udar predstavlja naglo nastali neurološki poremećaj uzrokovan poremećajem moždane cirkulacije i uzrok smrtnosti u razvijenim zemljama te najčešći uzrok invaliditeta.

Oko 14.5 milijuna ljudi godišnje doživi moždani udar, a 5.5 milijuna umire od njegovih posljedica. Gotovo 90% moždanih udara može se sprječiti ispravnim načinom života, kontrolom krvnog tkala, fizičkom aktivnosti, ispravnom ishranom i tjelesnom težinom, kontrolom srčanih aritmija, prestankom pušenja, ograničenom konzumacijom alkohola, reguliranjem kolesterola, šećerne bolesti i stresnog načina života.

Pozivamo vas sve na predavanje koje će se održati putem Google Meet platforme. Link za predavanje bit će objavljen na dan predavanja u četvrtak, u 12:00 sati na poveznici:

Cilj obilježavanja Svjetskog dana moždanog udara je podizanje razine svjesnosti građana prema čimbenicima rizika i mijenjanje loših navika.