Student 1. godine diplomskog studija Održive mobilnosti i logistike osvojio put u Bruxelles i posjet Europskom parlamentu

Bruno Cesarec, student 1. godine diplomskog studija Održive mobilnosti i logistike, sudjelovao je u natječaju Ureda zastupnika Tomislava Sokola "Strategija od polja do stola - prilika za oblikovanje održive prehrambene politike“ te osvojio put u Bruxelles i posjet Europskom parlamentu. Natječaj je objavljen povodom Dana planeta Zemlje kojega obilježavamo 22. travnja, a koji je podsjetnik na potrebu jačanja svijesti ljudi prema prirodnom okolišu.

„Natječaj se bavio s dosta bliskim sadržajem i aktivnostima kojima se imaju prilike baviti studenti na diplomskom studiju Održive mobilnosti i logistike na Sveučilištu Sjever. Tema natječaja je bila Strategija od polja do stola - prilika za oblikovanje održive prehrambene politike. S obzirom na opće i strateške ciljeve Europske Unije, vizije i pretenzije čovječanstva prema svemiru, mjerama da se osnuju i kreiraju regionalni opskrbni lanci proizvodnje i distribucije hrane, kao i rizike koje nam donose nove bolesti, klimatske promjene i nestašica osnovnih resursa bitnih za život, pokušao sam ponuditi rješenje koje uzima u obzir sve ove važne faktore.“ – objašnjava Bruno Cesarec.

Za natječaj, Bruno je izradio rad pod nazivom „Novi trendovi i mogućnosti kao odgovor na izazove današnjice“.

„U svom radu sam stavio naglasak na uzroke i posljedice djelovanja ljudskih aktivnosti u okolišu, koliko hrane završi u otpadu, s kakvim se izazovima suočavaju proizvođači hrane te kakav potencijal imaju urbane sredine za provođenje novih ideja i mogućnosti. Kao dio rješenja sam predstavio ideje zatvorenih sustava proizvodnje u kojima su moguće potpune kontrole uvjeta uzgoja i proizvodnje. To su vertikalne farme i kultivirano meso koji imaju nevjerojatno mnogo prednosti. S obzirom da EU nastoji postati ugljično neutralna do 2050. godine, nužno je voditi računa o dinamičnim i izazovnim rješenjima, te da se isti prepoznaju u oblikovanju nove održive prehrambene politike EU.“

Studentu čestitamo na odličnoj ideji i osvojenoj nagradi!