Online konferencija Kvaliteta i brendiranje vina Sjeverozapadne Hrvatske

Odjel za prehrambenu tehnologiju Sveučilišta Sjever, HGK - Županijska komora Koprivnica i Društvo kemičara i tehnologa Koprivnica održali su povodom obilježavanja Martinja u srijedu, 11. studenoga, u 12 sati  online konferenciju: Kvaliteta i brendiranje vina Sjeverozapadne Hrvatske.

Konferencija se mogla uživo pratiti putem google meeta, ali i streama Youtube kanalu Sveučilišta Sjever gdje se može ponovno pogledati. Na konferenciji su okupljeni relevantni govornici iz područja analize kvalitete vina (senzorske i kemijske), proizvođači vina, ali i osobe koje rade na brendiranju tradicionalnih lokalnih vinskih sorti.

Konferencija je započela pojašnjenjem Ivane Dodlek Šarkanj, predavačice Odjela za prehrambenu tehnologiju, Sveučilišta Sjever, o načinu i uvjetima provođenja službene senzorske analize vina. Ivana je napomenula da budući prehrambeni tehnolozi na Sveučilištu Sjever uče sve što im je potrebno za proizvodnju vina od određivanja zrelosti grožđa do punjenja u boce i stavljanja na tržite, zajedno s kontrolom kvalitete tijekom svakog koraka proizvodnje. Studenti imaju čak tri kolegija na kojima se detaljno obrađuj vino i to su: Tehnologija proizvodnja vina, Senzorika i analitika vina, te Mikrobiologija mošta i vina.

U nastavku se javio David Štampar, predsjednik društva vinogradara i vinara Međimurja, Hortus Croatiae, koji je predstavio što se sve radi u jednom takvom društvu. Napomenuo je da je kod društva važno da su svi sudionici složni i onda je lako prijavljivati projekte, i zajednički nastupati na tržištu povećavajući kvalitetu i brendiranje vina. To su pokazali kroz podizanje kvalitete i brendiranje vina Pušipel, koje je došlo od jednog običnog stolnog kiselog vina do vina koje osvaja više medalja  na prestižnom međunarodnom viskom natjecanju Decanter. Do sada smo kao udruga prvi u Hrvatskoj dizajnirali bocu samo za Pušipel, kako bi se dobilo na prepoznatljivosti vina na tržištu, bez obzira na proizvođača. Kao udruga prijavili smo i projekt „Hedonizam inovacija i znanja“ zajedno s Odjelom za prehrambenu tehnologiju Sveučilišta Sjever na kojem se planira i dizajn čaše samo za Pušipel, kako bi se istaknule njegove najbolje karakteristike, objasnio je David.

Luka Košćak, enolog Vinarija Kostanjevec, pojasnio je tko je to enolog i što točno radi u vinariji. On se uz posao prerade vina bavi i vinogradarstvom, odnosno brine se i o lozi na polju. Odnosno, kako je moderatorica Petra Slavečki, sažela to je osoba koja je kriva za sve dobro i sve što ne valja u jednoj vinariji. Pojasnio je također da su dosta uspješno odradili prijave za ulaganja i modernizaciju sa sredstvima Europske unije, te je više od 50 % cijele vinarije. To nam je, uz znanje, pomoglo da se uspješno predstavljamo na Svjetskom tržištu, što pokazuje i petnaestak Decanter medalja zadnje četiri godine, napomenuo je Luka.

O projektu „Revitalizaciji i podizanju matičnog nasada plemki sorte Kleščec“ pričao nam je Dragutin Kamenjak, viši predavač s Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima. To je autohtona sorta Prigorja koja je gotovo izumrla, ali srećom spašena i revitalizirana, a danas ju je moguće saditi kao certificirani sadni materijal EU kvalitete. Kao jedinstvena sorta Koprivničko-križevačke županije pokazuje dobar potencijal, koji još nije dovoljno iskorišten, a mogao bi u budućnosti postati lokalni brand, kaže Dragutin.

Na kraju konferencije javili su se Domagoj Matković i Tomislav Zalar ispred udruge vinskih entuzijasta 5F. „Kao neovisna udruga radimo promociju vina, kulturu uživanja o vinu, i širimo znanje o lokalnim vinima među populacijom koji nisu stručnjaci“, objasnio je predsjednik udruge Domagoj Matković. „Od 2016. godine organiziramo Koprivnica Wine Fest te smo uspješno povezali lokalne proizvođače vina sa javnošću gdje su ljudi mogli osobno komunicirati o vinu sa samim proizvođačima“, napomenuo je pak Tomislav Zalar, dopredsjednik društva. Ove godine je nažalost Koprivnica Wine Fest otkazan zbog epidemiološke situacije, ali čim se situacija smiri, kreće se u nadoknadu.

Na kraju je zaključeno da sjeverozapad Hrvatske ima itekako kvalitetna vina, što pokazuju i brojne medalje s međunarodnih natjecanja, ali treba više poraditi na brendiranju kako bi postigla svoj puni tržišni potencijal. Kako bi se mogla bolje procijeniti ova godina, pročelnik Odjela za prehrambenu tehnologiju Bojan Šarkanj pozvao je sve da se prijave i na ocjenjivanje kvalitete mladih vina koje se organizira na Sveučilištu Sjever. Uzorke vina od minimalno jedne litre možete poslati poštom na Trg dr. Žarka Dolinara 1, 48000  Koprivnica, ili donijeti osobno na ulaz Sveučilišta, do 1. prosinca 2020. nakon čega će se organizirati ocjenjivanje vina. Rezultati ocjenjivanja bit će objavljeni na sljedećoj online konferenciji u prosincu.

Galerija