Intenziviranje suradnje između Sveučilišta Sjever i Federal University of Rio de Janeiro (UFRJ)

Sveučilište Sjever je javno sveučilište na području sjeverne i središnje Hrvatske te jedno od pet hrvatskih sveučilišta koja su uvrštena u URAP ljestvicu 3000 najboljih sveučilišta na svijetu. Zbog visokog udjela studijskih programa u tehničkom i biomedicinskom području često se naziva i STEM sveučilištem, a između ostaloga je i partner na projektu “Kreativna škola STEM-a”.

Federal University of Rio de Janeiro (UFRJ) je najstarije i jedno od najvećih sveučilišta u Brazilu. Radi se o nacionalnoj i međunarodno priznatoj ustanovi koja ima središnju ulogu u razvoju mikrobiologa i specijalista za zarazne bolesti, a na istom studira 65 tisuća studenata iz različitih dijelova Brazila te različitog socioekonomskog statusa.

Dosadašnja suradnja, predvođena prof. Meštrovićem i. prof. Pinto, pokazuje da postoji osnova za daljnje proširenje i jačanje partnerstva. Cilj daljnjeg zajedničkog rada je intenziviranje aktivnosti kroz predavanja, znanstvena istraživanja i edukativne programe.

Sveučilište Sjever i UFRJ već su doprinijeli razvoju mikrobiologije i javnoga zdravlja na lokalnoj i međunarodnoj razini.

Osim predavanja, zajedničkom suradnjom su proizašli i zajednički znanstveni članci javnozdravstvenog značajai obrazovnog značaja:

1) Meštrović T, Cevik M, Pinto TCA, Barać A, Servín-Garcidueñas LE, Ong DSY. The Convergent Effect of International Collaboration between Young Leaders of Two Global Societies: Strengthening Microbiology Education and Training Practices Worldwide. J Microbiol Biol Educ. 2019;20:20.1.27. doi: 10.1128/jmbe.v20i1.1669;

2) Neves FPG, Mestrovic T, Pinto TCA. Editorial: Drug resistance in maternal and paediatric bacterial and fungal infections: Is COVID-19 changing the landscape. Front Microbiol. 2023;14:1177669. doi: 10.3389/fmicb.2023.1177669;

3) Costa NS, Oliveira LMA, Meštrović T, Obiero CW, Lee SS, Pinto TCA. The urgent need to recognize and properly address prenatal-onset group B Streptococcus disease. Int J Infect Dis. 2022;124:168-170. doi: 10.1016/j.ijid.2022.10.016