Ostvarene prve odlazne akademske mobilnosti Sveučilišta Sjever u sklopu projekta ERASMUS+ KA107 Australija

Na poziv Charles Darwin University iz Darwina i RMIT University, Melbourne, prorektorica za znanstveno - umjetnički rad i međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Anica Hunjet i izv. prof. dr. sc. Petar Kurečić, posjetili su krajem lipnja i početkom srpnja 2022. godine navedena sveučilišta te održali predavanja u sklopu projekta Erasmus+ mobilnosti KA107, u kojem je zemlja primateljica bila Australija. Posjeti predstavljaju nastavak uspješne akademske suradnje koja je prvo započela sa Sveučilištem RMIT pri čemu je Sveučilište Sjever početkom 2020. g. bilo domaćin izvanrednom profesoru ovog Sveučilišta dr. sc. Binoyu Kampmarku. Posjet znanstvenika Sveučilišta Sjever Australiji odvio se s pune dvije godine odgode zbog pandemije COVID-19.

Prof. dr. sc. Anica Hunjet i izv. prof. dr. sc. Petar Kurečić su u sklopu prvog dijela posjeta, prilikom kojeg su se, među ostalim, sastali s prorektorom Sveučilišta, profesorom Steveom Rogersom i voditeljicom Northern Institute prof. Ruth Wallace, održali predavanja na Charles Darwin University. Domaćin profesorima Sveučilišta Sjever na Charles Darwin University bila je prof. Štefanija Klarić, hrvatska znanstvenica s australskom adresom  i prodekanica na spomenutom sveučilištu. Prof. dr. sc. Anica Hunjet je održala predavanje pod nazivom „University North: an example of a modern integrated public university and its relationship with the real market in Croatia”, a izv. prof. dr. sc. Petar  Kurečić predavanje pod nazivom “Western Balkans on the Crossroads: Is the European Perspective Realistic? Instability, Stagnation and Emigration as the main threats”. Izv. prof. dr. sc. Petar  Kurečić je predavanje slične tematike održao i na School for Global, Urban and Social Studies na Sveučilištu RMIT u Melbourneu.

Prof. dr. sc. Anica Hunjet je dana 27. lipnja 2022. godine posjetila Centar Hrvatskih studija na Sveučilištu Macquarie, Sydney. Tom je prilikom vidjela prostore u kojima Centar djeluje te se upoznala s radom Centra i Hrvatskih studija na Sveučilištu. Domaćin na Sveučilištu Macquarie bila je prof. Jasna Novak Milić, voditeljica Centra Hrvatskih studija, hrvatska znanstvenica s australskom adresom. Prof. dr. sc. Anica Hunjet sudjelovala je na sastanku sa prof. Jasnom Novak Milić i Peterom Howkeu (Director, Global Engagement and Reputation) o mogućnosti eventualne buduće suradnje Sveučilišta Macquarie i Sveučilišta Sjever u okviru Erasmus + projekta.