Na Sveučilištu Sjever održano događanje „Novi europski Bauhaus kao inspiracija za održivu urbanu obnovu“

U Sveučilišnom centru Varaždin u petak, 6. lipnja 2025. održano je stručno događanje pod nazivom „Novi europski Bauhaus: interdisciplinarni pristupi održivoj i uključivoj urbanoj obnovi“ u organizaciji Međunarodne agencije za razvoj (MARA) i Sveučilišta Sjever, a u okviru europskog projekta NONA – New Governance for New Spaces, koji je podržan i sufinanciran putem Interreg programa transnacionalne suradnje Dunavske regije 2021.-2027. Projekt je razvijan unutar prioritetne osi 4 – Bolje upravljana dunavska regija, a vodeći partner je Geodetski institut Slovenije. Partnerski konzorcij broji 18 projektnih i 17 pridruženih partnera iz cijele dunavske regije, uključujući MARU kao projektnog partnera i Sveučilište Sjever kao pridruženog partnera.

NONA je flagship projekt Novog Europskog Bauhausa ekološkog, gospodarskog i kulturnog projekta koji ima za cilj dovesti do zajedničkog osmišljavanja atraktivnijih, održivijih i uključivijih načina suživota. Bavi se problemom neodržive upotrebe zemljišta, koji narušava kvalitetu života u Podunavlju. Revitalizacijom degradiranih područja i razvojem učinkovitijih modela upravljanja želi se potaknuti odgovorno korištenje zemljišta u skladu s kapacitetima ekosustava. Glavni cilj NONA projekta je razvoj novog modela višerazinskog upravljanja koji će omogućiti uključivanje zelenih investicija u održiv teritorijalni razvoj dunavske regije. Projekt potiče učinkovitu suradnju javnih tijela, civilnog društva, te privatnog i financijskog sektora kako bi se unaprijedili kapaciteti gradova i regija za pokretanje i provedbu investicija u odgovornije prakse korištenja prostora. Model se razvija kroz participativne procese u deset pilot područja, odražavajući raznolikost socioekonomskih stvarnosti u regiji.

Događanje u Varaždinu okupilo je predstavnike lokalne i regionalne samouprave, stručnjake iz područja urbanizma, arhitekture i građevine, studente te sve zainteresirane aktere uključene u planiranje i upravljanje prostorom, a na početku je sve pozdravila prorektorica za znanstveno-umjetnički rad i međunarodnu suradnju Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Anica Hunjet. Fokus je bio na jačanju kapaciteta i informiranju ključnih dionika o mogućnostima revitalizacije degradiranih područja u skladu s principima Novog europskog Bauhausa – održivosti, estetike i uključivosti.

U sklopu programa, predstavnice Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Sandra Momčilović i Ana Marija Majdak iz Zavoda za prostorni razvoj, predstavile su temeljne ideje i vrijednosti Novog europskog Bauhausa. Zdravko Kozinc iz organizacije ISKRIVA – Zavod Iskriva, iskrišče za razvoj lokalnih potencialov govorio je o budućnosti ulaganja kroz projekt NONA, dok je izv. prof. dr. sc. Matija Orešković sa Sveučilišta Sjever prikazao mogućnosti integracije zelene infrastrukture u obnovu brownfield područja putem digitalnog prostornog planiranja. Dr. sc. Dražen Arbutina s Tehničkog veleučilišta u Zagrebu osvrnuo se na aktualne i tradicionalne pristupe zelenoj infrastrukturi u urbanizmu. Događanje je zaključeno panel raspravom koja je otvorila prostor za konstruktivnu razmjenu ideja među stručnjacima, donositeljima odluka i studentima.

Ovim događanjem Sveučilište Sjever i MARA dali su vrijedan doprinos javnoj raspravi o održivom razvoju prostora, te učvrstili svoju poziciju kao važni dionici u provedbi inovativnih i odgovornih rješenja u području urbanog i regionalnog planiranja.