Sveučilište Sjever i ove godine bilo domaćin međunarodnog tečaja „Osnove prevencija i kontrole infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi u zdravstvenoj njezi“

Sveučilišni centar Varaždin i ove je godine domaćin trećeg tečaja 1. kategorije i drugog međunarodnog tečaja "Osnove prevencije i kontrole infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi u zdravstvenoj njezi“ kojeg organiziraju Hrvatska udruga medicinskih sestara - Društvo za prevenciju i kontrolu infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi, a suorganizatori su mu Sveučilište Sjever - Sveučilišni centar Varaždin, Hrvatska komora medicinskih sestara i Opća bolnica Varaždin.
Okupio je 150 sudionika iz cijele Hrvatske, te goste iz inozemstva koji su tijekom dva dana održavanja 27. i 28. veljače stjecali nova znanja i iskustva kako prevenirati i kontrolirati infekcije u zdravstvenom sustavu.
Na prigodnoj svečanosti u četvrtak, 27. veljače 2025. tečaj je otvorio prorektor Sveučilišnog centra Varaždin prof. dr. sc. Damir Vusić koji je naglasio: „Infekcije povezane sa zdravstvenom skrbi predstavljaju veliki izazov za zdravstvene sustave diljem svijeta. Njihova prevencija i kontrola nisu samo profesionalna odgovornost, već i moralna obveza prema pacijentima koji vam povjeravaju svoje zdravlje. Kroz edukaciju, razmjenu iskustava i implementaciju najboljih praksi može se značajno smanjiti učestalost ovih infekcija te unaprijediti ishode liječenja. Ovaj skup pruža priliku za stjecanje novih znanja, razmjenu ideja i jačanje suradnje među stručnjacima. Posebno želim naglasiti važnost multidisciplinarnog pristupa, jer samo zajedničkim radom medicinskih sestara, liječnika i ostalog osoblja moguće je osigurati učinkovitu kontrolu infekcija“.

Nazočnima su se obratile i predsjednica Hrvatske udruge medicinskih sestara Tanja Lupieri i Ljiljana Lujanec, tajnica Hrvatske komore medicinskih sestara. „Svi mi moramo znati pravila svoje struke i to na vrlo visokoj razini, ali moramo posjedovati osnovna znanja i drugih profesija s kojima surađujemo na svojim radnim mjestima, kako bismo mogli prepoznati sve okolnosti ključne za rješavanje slučajeva na zakonit i ispravan način za korisnike vaših usluga. Zainteresiranost za ovu edukaciju vjerodostojan je pokazatelj osviještenosti kako je svako znanje ključ razumijevanja situacija s kojima smo svakodnevno suočeni, ali ne zaboravimo kako svako znanje sa sobom nosi odgovornost. Činjenica je da živimo u vremenima sve veće osobne odgovornosti, ali i odgovornosti za drugoga. Uvijek imajte na umu kako za pacijenta ne trebate činiti sve što možete, već sve što znate. Ono za što ste educirani“, istaknula je Ljiljana Lujanec. „Posebno mi je drago da su pokrovitelji ovog tečaja Ministarstvo zdravstva i Varaždinska županija, što sa svima nama kao organizatorima, suorganizatorima i podupirateljima govori o sve većoj važnosti ovog tečaja ne samo za našu profesiju, već i za sve naše pacijente. U ova dva dana za polaznike tečaja osigurana su predavanja iznimnih predavača, stručnjaka u području rada koji niz godina provode brojne edukacije u svojim ustanovama i koji će prenijeti svoje znanje i iskustvo prikupljeno na brojnim edukacijama provedenim sustavno tijekom niz godina, jer bolničke su infekcije veliki problem s kojim se svakodnevno susrećemo. Uz nova stečena znanja, na vama je da pridonesete zdravlju naših pacijenata“, dodala je Tanja Lupieri.

Ravnatelj Opće bolnice Varaždin doc. dr. sc. Damir Poljak istaknuo je kako zdravstveni sustav ne može funkcionirati bez ljudi koji se bave prevencijom i kontrolom bolničkih infekcija. „Ponosan sam na sve te ljude koji svakodnevno, stvarno osam sati rade na aktivnostima da se prevenira i očuva kvaliteta zdravstvene skrbi, ne samo u zdravstvenoj njezi, već u ukupnom zdravstvenom sustavu. Koliko smo svjesni te činjenice govori i suradnja sa Sveučilištem Sjever, jer u tijeku je projekt u kojem smo partneri i s bolnicama u Sloveniji, a vezan je uz kontrolu širenja infekcija u zdravstvenoj skrbi i potrošnje antibiotika, a upravo o ovome govorimo na tečaju. Želimo postići strateški plan kojim bi se definirao način kako prevenirati sve one posljedice koje bi mogle nastati neracionalnim korištenjem antibiotika", rekao je ravnatelj Poljak.

Martina Močenić, predsjednica Društva za prevenciju i kontrolu infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi i Mihaela Kranjčević Šćuric zahvalile su svima uključenima u pripremu i realizaciju tečaja koji prelazi i hrvatske granice, a uz prateće radionice polaznicima se pružaju i mogućnosti stjecanja novih, praktičnih znanja vezanih uz bolničke infekcije i implementaciju novih znanja u institucijama iz kojih dolaze. Nadodajmo kako je Odjel za sestrinstvo Sveučilišta Sjever po treći put domaćin ovog značajnog i vrijednog tečaja.