O slobodi govora na pozvanom predavanju doc. dr. sc. Branka Boškovića u Sveučilišnom centru Varaždin

Gost diplomskog studija Odnosa s javnostima bio je doc. dr. sc. Branko Bošković iz Crne Gore koji je u Sveučilišnom centru Varaždin održao predavanje pod nazivom „Zabranjeni govor: regulacija između slobode, javnog interesa i ograničenja“. Docent na Univerzitetu Donja Gorica, koji se bavi sociologijom i političkom sociologijom, predsjednik je i Savjeta Agencije za elektroničke medije Crne Gore pa je predavanje upotpunio i nekim od primjera iz crnogorske medijske scene.

Docent Bošković govorio je i o promoviranju demokracije, povezanosti slobode i nedozvoljenog govora, reguliranju rada radija i televizija u Crnoj Gori, utjecaju na medijsko tržište, zaštiti javnog interesa, te promoviranju demokracije. „Govor je jedini način da iznesemo svoje argumente, a pritom i govornik i slušatelj imaju svoju autonomiju. Niti jedno pravo nije apsolutno, prati ga i odgovornost, a ono na čemu treba raditi je izbjegavanje potencijalnog sukoba, a posebice govora mržnje. Ne zaboravimo pritom da demokracija počiva na slobodama“, istaknuo je docent Bošković predstavivši studentima i domaćinima na Sveučilištu Sjever i dvije studije slučaja koje su u Crnoj Gori potaknule veliki interes javnosti, a vezane su uz govor mržnje u dvije televizijske kuće. Istaknuo je i kako mediji u Crnoj Gori imaju specifičan položaj u cijeloj regiji, a u najvećem su dijelu u srpskom vlasništvu. Poseban problem u današnje vrijeme, u kojem vlada sumorna medijska slika u Crnoj Gori, istaknuo je, predstavlja i digitalni svijet odnosno online platforme za koje nema zakonodavnog okvira u smislu odgovornosti za objavljeni sadržaj. Jača i utjecaj umjetne inteligencije, a u vremenu koje dolazi, naglasio je doc. dr. Bošković, ta će regulacija biti posebno problematična jer sve je teže odrediti univerzalne principe. „Drago nam je da smo na Sveučilištu Sjever imali priliku ugostiti doc. dr. sc. Branka Boškovića, koji je i član Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, jer važno je da naši studenti dobiju tijekom studija što širu sliku o medijima u susjednim zemljama, a znamo i da su teme o kojima je govorio aktualne i u drugim zemljama. Zahvaljujem kolegi Boškoviću na dolasku i početku suradnje koju ćemo nastaviti i na doktorskom studiju, kao i razmjeni profesora“, istaknula je v. d. pročelnica Odjela odnosa s javnostima Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Iva Rosanda Žigo.

• Kategorija: oj