Sveučilište Sjever ponovno organizira Znanstvene susrete na Sjeveru

Sveučilište Sjever ove godine organizira druge po redu Znanstvene susrete na Sjeveru s osnovnom temom "Konvergencija kulture: mediji kao kulturni sustavi". Ovaj međunarodni znanstveni skup nastavak su ciklusa znanstvenih susreta koji se svake dvije godine održavaju na Sveučilištu Sjever.

Godine 2016. (21. i 22. listopada) organiziran je prvi međunarodni znanstveni skup povodom 80. rođendana akademika Milivoja Solara, pod naslovom "Jezik književnosti, znanosti i medija". Šezdesetak nacionalnih i međunarodnih izlagača (književni teoretičari, povjesničari, teatrolozi, filozofi, sociolozi, etnolozi, istraživači medija, obrazovni stručnjaci, itd.) sudjelovalo je u radu prvih Znanstvenih susreta na Sjeveru i to u kontekstu vrlo različitih, inspirativnih i inovativnih tema. U nastojanju da se kontinuitet nastavi, odnosno u nastojanju da sjeverozapadna regija postane okupljalištem znanstvenika i rasadištem novih tema u različitim područjima znanosti, II. Znanstveni susreti predstavljaju sasvim logičan slijed.

Ovogodišnji susreti idu smjerom zanimljivih kulturoloških promjena koje se događaju pod utjecajem novih tehnologija pa samim time i medija. Konvergenciju, termin koji se uglavnom koristi u kontekstu suvremenih tehnoloških procesa, koji podrazumijevaju različitost medijskih funkcija unutar određenog (istog) uređaja, nastojimo predstaviti u onoj do danas ipak slabije rabljenoj formi prema kojoj ovaj pojam valja promatrati kroz prizmu industrijskih, kulturnih i društvenih promjena specifičnih upravo društvu u kojemu se one događaju. Cilj nam je predloženim znanstvenim simpozijem okupiti znanstvenike i istraživače koji će svojim radovima doprinijeti sagledavanju navedene problematike u nacionalnom i europskom kontekstu.
Možemo ponuditi nekoliko osnovnih tematskih blokova:
• Mediji i tehnologija u humanističkim znanostima
• Mediji i tehnologija u umjetnosti
• Digitalna humanistika
• Društveni identiteti u digitalnim medijima
• Mediji i zajednica
• Tehnologija i(ili) tehnokracija
• Teme i metode u novinarstvu 21. stoljeća
• Migracije, mediji i mobilizacija
• Pisati za društvene medije
• Rod i mediji
• Tehnologija i kultura
• Kultura i globalizacija
• Tehnologija, film i izvedbene umjetnosti.

Znanstveni skup održat će se 23. i 24. studenoga u Sveučilišnom centru Koprivnica. Prijave se primaju na e-adresu: zsns@unin.hr do 15. kolovoza 2018. Jezici skupa su hrvatski i ostali južnoslavenski jezici i engleski jezik.
Bila bi nam čast i zadovoljstvo da nam se pridružite.

Vidimo se na Sjeveru!

Prilozi