Uspostavljena suradnja sa Sveučilištem Malta kroz ERASMUS+ mobilnost izv. prof. dr. sc. Petra Kurečića

Izv. prof. dr. sc. Petar Kurečić je u sklopu ERASMUS+ KA103 mobilnosti za akademsku godinu 2018.-19.,  a na temelju ranije potpisanog ERASMUS+ sporazuma među institucijama, od 4. do 8. travnja 2019. g. posjetio Sveučilište Malta (University of Malta), u svrhu podučavanja, na poziv prorektora za međunarodnu suradnju i osiguranje kvalitete, prof. dr. Godfrey Baldacchina.

Sveučilište Malta ima oko 11 500 studenata, od čega su gotovo 10 posto inozemni studenti te je službeni jezik sveučilišta engleski, jedan od dva službena jezika Malte. Značajan dio nastavnog osoblja magisterije ili doktorate stekao je u Ujedinjenom Kraljevstvu, a prof. Baldacchino je jedan od vodećih svjetskih eksperata za problematiku malih država, posebice malih otočnih država, te je su-nositelj zajedničke katedre Sveučilišta Malta i Prince Edward Island University, Kanada, pod pokroviteljstvom UNESCO-a, posvećene studijama otoka i održivosti.

U sklopu posjeta, organizirani su sastanci prof. Kurečića s prof. dr. Linom Brigugliom (ravnateljem Islands and Small States Institute), Dr. Kennethom Scerrijem (International Academic Coordinator, Faculty of Engineering) i prof. dr.  Martinom Muscatom (Department of Mechanical Engineering), Dr. Valentinom Cassar (Faculty of Arts, pročelnica Department of International Relations) i Dr. Angelom Pennisi (Department of International Relations). Sastanke s prof. Kurečićem održali su i Dr. Gorg Mallia (Faculty of Media and Knowledge Sciences, pročelnik Department of Media & Communications), Dr. Adnan Hadziselimovic (pročelnik Department of Digital Arts) i Matthew Galea (predavač, Department of Digital Arts), kao i prof. dr. Frank Bezzina (dekan, Faculty of Economics, Management and Accountancy) i prof. dr. Josef Bonnici (Department of Economics, bivši član Odbora guvernera Europske središnje banke ispred Malte). Na sastancima je prof. Kurečić predstavio Sveučilište Sjever te mogućnosti suradnje, a sa strane domaćina je iskazan interes za suradnjom s odgovarajućim odjelima Sveučilišta Sjever. U sklopu posjeta, prof. Kurečić održao je i gostujuće predavanje studentima međunarodnih odnosa, na temu utjecaja ilegalnih migracija u Europu na jedinstvo Europske unije i razvoja populizma i populističke retorike lidera iz različitih europskih država, kao posljedice migrantske krize.