Održan stručni skup „Vratimo porođaj ženama: vaginalni porođaj nakon carskog reza (VBAC)"

Sveučilišni centar Varaždin

Na Sveučilištu Sjever je u organizaciji Odjela za sestrinstvo, u subotu, 9. ožujka 2019. održan stručni skup "Vratimo porođaj ženama: vaginalni porođaj nakon carskog reza (VBAC)". U organizaciji su sudjelovale doc. dr. sc. Marijana Neuberg i Ivana Živoder, pred. te Erika Spirić, bacc. obs. ispred Hrvatske komore primalja u suradnji s doulom Antonelom Brajković Cesar.

Stručnom skupu prisustvovali su stručnjaci iz područja primaljstva iz Hrvatske i Slovenije, zainteresirani nastavnici i studenti Odjela za sestrinstvo te velik broj šire javnosti, naročito trudnica i žena koje su imale carski rez.
O vaginalnom porođaju nakon carskog reza govorili su: Anita Prelec, dipl. m. s., Daniela Drandić, voditeljica Programa za reproduktivno zdravlje Udruge Roda, Iva Podhorsky Štorek, bacc. obs. te Ivo Bilopavlović, dr. med.
O primaljskom pristupu rodiljama koje žele vaginalni porođaj nakon carskog reza govorile su: Gordana Njenjić, mag. zdr. neg., dipl. m. s., babica, Šola za starše Ljubljana, Ksenija Horvatić, bacc. obs., Biserka Matok Glavaš, bacc. obs., Karmen Cecarko Vidović, bacc. obs., Katarina Svažić, bacc. obs. te Ivana Brumec, bacc. obs.
O pripremi trudnice za VBAC te njezi ožiljka nakon carskog reza govorile su Antonela Brajković Cesar, certificirana porodna doula i postpartum doula, Andrea Štampar Lesjak, dipl. psih. i Ivana Lovrić, dipl. psih. i shiatsu praktičarka, dok je o vlastitom iskustvu vaginalnog porođaja nakon tri carska reza govorila Sanja Pahić.

Skup je popraćen i prigodnim glazbenim programom kojeg su izvele Tena Hudoletnjak Kos, bivša studentica Odjela za sestrinstvo i Silvija Novak, učenica Glazbene škole u Varaždinu. Stručni skup je bodovan od strane HKP i HKMS.