Sveučilište Sjever krenulo s projektom upoznavanja studenata s mogućnostima samozapošljavanja i ulaska u poduzetništvo

U Sveučilišnom centru Varaždin, u organizaciji Odjela za poslovnu ekonomiju u srijedu, 6. lipnja održala se panel rasprava „S faksa u poduzetništvo“ koja ujedno označava početak projekta s ciljem jačanja proaktivnosti i poduzetništva studenata kroz upoznavanje s brojnim mogućnostima prilikom pokretanja vlastitog posla, ali i upoznavanja s mogućnostima za već postojeće poduzetnike.

Jedan od najvažnijih uvjeta prilikom ulaska u poduzetništvo i pokretanja vlastitog posla svakako je potpora institucija čiji su predstavnici, između ostalog, sudjelovali na panel raspravi, naglasio je u pozdravnom govoru prorektor Sveučilišnog centra Varaždin, izv.prof.dr.sc. Damir Vusić. „U današnje vrijeme izuzetno se cijene studenti koji već tijekom studiranja stječu praksu i radno iskustvo, oni najčešće imaju prednost prilikom dobivanja posla ali i najviše ambicija da sami pokrenu posao. S faksa u poduzetništvo moguće je upravo ovakvim inicijativama s kojima studenti i mladi dobivaju uvid u sve mogućnosti i potpore koje imaju, a za koje vrlo često ne znaju. Sveučilište Sjever će se sve više zalagati za aktivnosti jačanja kompetencija svojih studenata. Prioritet nam je ulaganje dodatnih napora u implementiranje nastavnih sadržaja u kurikulume koji će doprinijeti dobivanju ključnih informacija kod studenata koje će im omogućiti ulazak u svijet poduzetništva. No osim kvalitetne potpore u obrazovnom dijelu koje će studenti dobiti na Sveučilištu Sjever, značajna je podrška i potpora svih institucija, prije svega JLP(R)S-ova, svih tijela državne uprave i drugih institucija da bi se poduzetničke inicijative i aktivnosti mogle što jednostavnije i funkcionalnije pokrenuti ali i odrađivati.“

Na panelu je predstavnica Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR), Mirela Đuran predstavila programe kreditiranja start-up projekata, a predstavnice Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), Iva Debanić i Martina Brlić predstavile su ESIF financijske instrumente. Na panelu su Irena Dajčar iz tvrtke Residential Exclusive Group i Filip Januš konzultant iz Auctus projekt d.o.o. istaknuli poticajne mjere za pokretanje poslovanja, samozapošljavanja te objasnili proceduru izrade dokumentacije. Predstavnik Lokalne akcijske grupe (LAG) Zeleni bregi Tomislav Lež objasnio je važnu ulogu LAG-ova pri potpori poduzetnicima početnicima. Prezentacije panelista i cijeli panel možete pogledati na službenom Youtube kanalu Sveučilišta Sjever ili na sljedećem linku: https://m.youtube.com/watch?v=XAWMfSzPBy0

Panel je zatvorio pročelnik odjela za poslovnu ekonomiju, izv.prof.dr.sc. Ante Rončević, ujedno i organizator: „Ovaj projekt je pokrenut kako bismo osnažili studente Sveučilišta Sjever i dokazali im važnost aktivnijeg razmišljanja o poduzetništvu te dobivanju informacija o mogućnosti realizacije vlastitih poduzetničkih ideja. Najčešći problem odnosi se na financiranje ideje, zato smo i predstavili studentima brojne mogućnosti i potpore za financiranje te im pokazali kako su zapravo njihova inicijativa i odvažnost najvažniji, a potpore ima. Vjerujem da smo motivirali studente i da će im dobivene informacije puno značiti, možda ne odmah sutra, ali kroz neko vrijeme kada se u njima probudi poduzetnička želja. U ovom smislu diplomski studij poslovne ekonomije na Sveučilištu Sjever kvalitetna je obrazovna podloga za svakog tko se odluči za ulazak u poduzetnički svijet“, naglasio je pročelnik izv.prof.dr.sc. Rončević zahvalivši panelistima i studentima na sudjelovanju i dolasku.

Photo by: Luka Šalamun (eVaraždin)